Zuckerberg Çifti Yeni Bir Proje İle Gündemde!

199

Sosyal medya denince akla gelen isimlerden birisi Facebook ve onun kurucusu olan Mark Zuckerberg. Bugüne dek genellikle Facebook ile ilgili haberlerle gündeme gelen CEO Zuckerberg bu defa yapay zeka ile karşımıza çıktı. Eşi ile beraber kurdukları bir platform yapay zeka projesi satın aldı. İşte detaylar.

Sosyal medya devleri arasında sayılan hatta uzun zamandır listenin üst sıralarında yer alan Facebook kimi zaman farklı alanlardaki girişimleri ile haberlere konu olabiliyor. Bazen Instagram cephesinde yaşanan bir yenilik bazense satın alınan yeni bir proje ile Facebook ve CEO’sunun adı yan yana gelebiliyor. Yine öyle bir durumla karşı karşıyayız ancak bu kez Zuckerberg ile birlikte eşi de bulunuyor. Peki, ama nasıl?

Facebook’un hem kurucusu hem de CEO’su olarak tanınan Mark Zuckerberg sosyal medya için çalıştığı kadar yapay zekaya da ilgi duyuyor. Hatta bu konuya konuşmalarında sıklıkla yer veriyor. Ünlü CEO’nun eşi ile birlikte kızlarının doğumunun ardından kurdukları bir girişim platformu bulunuyor. Chan Zuckerberg adı verilen platform bir yapay zeka projesi satın alarak gündeme geldi. Sözü edilen proje Meta ismini taşıyor ve amacı bireylerin makaleler ile dokümanlara daha kolay erişmesini sağlamak.

ChanZuckerbergInitiativeLogo

Meta projesi Mark Zuckerberg ve Priscilla Chan çiftinin ortak girişimi sonucunda satın alındı. Projeye dair bazı ayrıntılara da yer verildi. Örneğin Meta’nın güçlü bir algoritmaya sahip olduğu ve bilim insanları için araştırmaları kolaylaştırmayı amaçladığı öğrenildi. Kulağa ilginç gelen proje hakkında açıklamada yapıldı.

Meta projesinin önde gelen isimlerinden Cori Bergman tarafından yapılan açıklamanın detaylarında şunlara yer verildi:

Günümüzde milyonlarca veri bulunuyor ve bazen istenilene hızlı bir şekilde ulaşılamıyor. İşte bu tür durumlar için geliştirilen yapı sayesinde sınıflandırmalar doğru şekilde yapılacak ve böylelikle erişim sağlanacak. Dolayısıyla bilim insanları zamandan tasarruf ederek çalışmalarına daha rahat bir şekilde devam edebilecek.

Zuckerberg çifti tarafından kurulan girişimin satın aldığı projenin maliyeti ise bilinmiyor. Bu konuda bilgi paylaşılmadı ancak projenin geliştirilmesi için çalışmaların devam edeceği, daha sonrasında bilim insanları için ücretsiz olarak sunulacağı öğrenildi.

 

kaynak:mediatrend.com.tr