Yeni iPhone Modelleri OLED Ekranlı Mı Olacak?

287

Teknoloji devi Apple ile OLED ekran arasındaki ilişki yeniden gündemde. Dünyaca ünlü şirket iPhone modellerine yönelik bir değişiklik yaparak OLED ekrana mı geçiş yapmayı düşünüyor? Detaylar haberimizde.

Apple cephesine yönelik iddialardan biri son zamanlarda yeni bir teknolojiye geçiş yapıp yapmayacakları yönündeydi. Şayet söylenenler doğruysa yeni iPhone bir sürpriz ile beraber gelebilir.

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple iPhone modelleri ile dünyanın pek çok yerinde listenin üst sıralarında yer almayı sürdürüyor. Son olarak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ı tanıtan ve piyasaya süren şirketin bir sonraki hamlesi merakla bekleniyor. Henüz Apple cephesinden konuya ilişkin bir bilgi gelmese de şimdiden yorumlar yapılmaya başlandı. Sabah.com.tr’deki haberde Apple’ın geliştireceği yeni iPhone’larda OLED ekran teknolojisinin kullanılabileceğine yönelik bilgiler yer aldı.

Halihazırda piyasada birçok telefon üreticisi yer alıyor ve bunlardan bir tanesi de Apple’ın önemli rakiplerinden birisi olarak gösterilen Samsung. OLED ekran teknolojisi ile yakından ilgilenen Güney Koreli şirketin adı şimdilerde Apple ile beraber anılıyor.

apple-iphone-7-plus-4

Geliştirdiği akıllı telefonlar ile kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaran Apple önümüzdeki süreçte yeniliklerle karşımıza çıkabileceği konuşulurken son iddialar OLED ekranlara yönelikti. Şirketin gündemine aldığı söylenen teknolojiyle ilgili ne tür çalışmalar yürüttüğü henüz tam olarak bilinmiyor.

Gelecek yıl üretilmesi planlanan iPhone modelleri için OLED ekrana geçiş yapılabileceği hatta Samsung’unda Apple ile beraber bu işin içinde olabileceği iddia edildi. Bilgiler kesin olmasa da Apple ve Samsung’un anlaşması durumunda Güney Koreli şirketin ekran üretimi konusunda yeterli kapasiteye sahip olduğu belirtiliyor.

Şimdilik haberler bu şekilde. Apple cephesinden beklenen açıklama gelirse konuya ilişkin soru işaretleri aydınlanmış olacak. Peki, son zamanların konuşulan teknolojileri arasında yer alan OLED ekran nedir?

Öncelikle OLED’in LCD’ye alternatif olarak üretildiğini belirtelim. İlk olarak Kodak araştırmacılarının geliştirdiği bu yeni teknoloji LED ampul kullanmak yerine ışık yayan filmlere sahip ve parlak bir görüntü sunmasıyla biliniyor. Az enerji tükettiği için dikkat çeken OLED dört birincil katmandan meydana geliyor. Olumlu yanlarının yanı sıra olumsuz yanları da bulunan teknoloji yine de piyasanın sıklıkla konuştuğu konulardan biri.