Yeni iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Hakkında Her Şey

412

İşte Yeni iPhone 8 ve iPhone 8 Plus! Tüm dünyada merakla beklenen ve sızıntılardan fazlasıyla muzdarip Apple etkinliği sonunda gerçekleşti. Bu etkinlikte tüm gözler yeni iPhone X’te olsada yeni iPhone 8 modelleride ilgi gördü. İşte size Apple’ın yeni ikilisi iPhone 8 ve iPhone 8 Plus.

Şüphesiz yeni Apple modelleri içinde tüm ilgi Apple’ın çerçevesiz tasarımlı cihazı iPhone X’teydi. iPhone X ile birlikte yeni iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Apple’ın iPhone mirasını geleceğe taşıyan cihazlar olarak öne çıkıyor. Gelenekçi ve yeni tasarıma geçmeyi düşünmeyen kullanıcılar için de önem taşıyor.

Yeni model iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın tasarımına baktığımızda mevcut son modeller olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’tan hiç bir fark yok. Fakat konu kullanılan malzemeye gelince fark ortaya çıkıyor. Yeni iPhone 8 ve iPhone 8 Plus cam gövdeyle geliyor. Gümüş, uzay grisi ve yeni altın renk seçenekleri bulunuyor. iPhone 7’de bulunan altın renk seçeneği yok gibi gözüksede için şimdilik bu konuda her hangi bir açıklama yapılmadı. Cam gövde sağlamlık konusunda kafalarda soru işareti bıraksada iPhone 8 ve iPhone 8 Plus için telefonlarda kullanılan en dayanıklı cam malzemenin kullanıldığı belirtiliyor. iPhone 8’de 4,7 inç ekran yer alırken, iPhone 8 Plus’sa 5,5 inç Retina ekran bulunuyor.

 

Teknik özelliklere baktığımızda karşımıza Apple’ın 6 çekirdekli yeni işlemcisi çıkıyor.
A11 Bionic çipiyle gücüne güç katan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın işlemcisi 4+2 çekirdekten oluşuyor. A10’a kıyasla yüzde 25 daha hızlı olan çift çekirdeğe yüzde 70 daha hızlı dört çekirdek eşlik ediyor.
Cihazın yeni nesil görüntü işlemcisi çok daha hızlı odaklanma ve fotoğraf işlenmesi sunuyor. Düşük ışık koşullarında daha başarılı kareler yakalamak mümkün.
Cihazlarda iPhone 7’ye kıyasla daha gelişmiş bir hoparlör bulunduğunu da belirtmekte fayda var.

 

Gelelim kameralara… iPhone 8 12 megapiksel çözünürlüğünde arka kamerayla geliyor ve ayrıca bu kamerada optik görüntü sabitleyici de yer alıyor. iPhone 8 Plus’ta ise iki yeni sensör bulunuyor. f/1.8 ve f/2.8 diyafram açıklığına sahip 12 megapiksel çözünürlükteki bu iki arka kamera mobil fotoğrafçılıkta yeni bir çığır açacağa benziyor. iPhone 8 Plus’ta da optik görüntü sabitleyicinin yer aldığını belirtelim.

 

Yeni iPhone modellerinde Portrait Lighting isimli yeni bir özellik geliyor. Potre fotoğraf çekimi için kullanılan bu özellik henüz beta aşamasında. Portre modunda fotoğrafı çektikten sonra uyguladığınız bu özellikle çok daha etkileyici fotoğraflar elde edilmektedir. Arayüze oldukça doğal bir şekilde yerleştirilen özellikle istediğiniz ışıklandırmayı fotoğrafa yedirebiliyorsunuz. Portre modu ve Portrait Lighting’in sadece iPhone 8 Plus’ta bulunduğunu belirtelim.

Fotoğrafta olduğu gibi video konusunda da gelişen iPhone 8 30 fps’de 4K video çekim yapabiliyor. Özellikle yavaş çekim tutkunları için 1080p çözünürlükte 240 fps video çekim imkanı tanıyor.

Apple’ın üstünde çalıştığı artırılmış gerçeklik de kendine Apple Tanıtım etkinliğinde yer buldu. Yeni jiroskop ve akselerometre ile gelen iPhone 8 Plus artırılmış gerçekliği cebinize taşıyor. Yeni nesil işlemci A11 Bionic artırılmış gerçeklik için tam performans sunuyor.

Bluetooth 5.0 ile gelen iPhone 8 ve iPhone 8 Plus bunun yanında kablosuz şarj özelliğinede sahip. Ancak ne yazık ki söylentileri olan ortamdan şarj olma durumu söz konusu değil ve benzer özelliğe sahip rakipleri gibi ancak bir şarj yastığı ile kablosuz şarjı destekliyor. Belkin ve Mophie’nin geliştirdiği şarj standları Apple mağazalarında satılacak.
Apple ayrıca aynı anda üç farklı cihazı bir arada şarj edebilen kendi şarj yastığı AirPower’ı da duyurdu.

iPhone 8 64 GB ve 256 GB hafıza seçeneğiyle 699 dolardan satışa sunulacak. Aynı dahili hafıza seçenekleriyle iPhone 8 Plus’un başlangıç fiyatı ise 799 dolar. Ön siparişleri 15 Eylül’de başlayacak olan cihaz 22 Eylül’de satışa sunulacak. Yeni iPhone modellerinin ülkemizde satışının ne zaman başlayacağı konusunda şimdilik kesin bir tarih bulunmuyor.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Vidoe