Yapay Zeka Otomobilin Sorunlarını Keşfedecek!

219

Yapay zekanın kullanılacağı son adres otomobiller oldu. İsrailli bir firmanın geliştirdiği çözüm sayesinde yapay zeka otomobillerdeki sorunları tespit edecek, daha fazla büyümesini engelleyecek. Peki, ama nasıl?

Yapay zeka son zamanlarda en çok adı geçen teknolojiler arasında yerini aldı. Şirketlerin kendilerine ait teknolojiyi oluşturmak adına sıkı çalıştıkları bir dönemde özellikle Google gibi önemli isimlerin yenilikleri öne çıkıyor. Google’ın sunduğu DeepMind yapay zeka teknolojisi en bilinenlerden biri diyebiliriz.

Bu haberimizin konusunu ise İsrailli bir firmanın geliştirdiği yapay zeka sistemi oluşturuyor. Otomobillerde kullanılacak olan sistemin nasıl çalıştığına ilişkin detaylar şöyle:

Otomobiller karışık yapısıyla dikkat çeker. Her ne kadar geleceğin teknolojisi olarak gösterilen sürücüsüz araçlar trafikte denense dahi bir yerden itibaren sorunların çıkacağı aşikardır. Gelen haber tam bu noktada bir çözüm sunabilecek gibi görünüyor.

Araç sahipleri bazen bir tümsekten geçmek zorunda kalır ya da ani bir fren yapmaları gerekir. Böyle durumlarda otomobilde oluşabilecek hasarlar çoğunlukla sürücülerin başını ağrıtır. Muhtemel sorunların önüne geçebilmek için yapılması gerekenlerden bir tanesi otomobilin çıkardığı sesleri dinleyerek onları tanımlamaya çalışmaktır. Deneyimli sürücülerin bu şekilde tamircilere uğramaları mümkündür ancak ya sürücüsüz araçlar ne olacak?

e014bd6a0a0642308feea961ad002d27

Şehirler eskiden yalnızca sahipleri tarafından sürülen otomobiller ile doluydu ancak yakın tarihte geliştirilen sürücüsüz otomobiller dünyanın çeşitli yerlerinde trafiğe çıkmaya başladı. Test aşamalarında olan araçların olası sorunlarını kimin fark edeceği kafalarda oluşan soru işaretleri arasındaydı.  İsrailli bir firma konuya cevap niteliğinde bir sistem geliştirdi ve sürücüsüz otomobillere yerleştirilecek yapay zekayı ortaya çıkardı.

Yapay zekanın özellikleri arasında ultrasonik mikrofonlara sahip olması yer alıyor. Böylelikle otomobilin 3D olarak dinlenmesi mümkün oluyor ve tuhaf sesler oluşmaya başladığı anda alarm veriyor. Bu da otomobil sahibinin ya da şirketin sorundan haberdar olmasını sağlıyor. Sistem sayesinde bakıma alınacak araçta daha büyük hasarların oluşmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yapay zeka teknolojisi olması sebebiyle zaman içerisinde hangi sesin nereden, niçin geldiğini anlaması bekleniyor. Sistemi geliştiren şirketin adı 3DSignals. Son dönemde çeşitli açılardan haberlere konu olan sürücüsüz otomobillerin üreticileri bu çözümle yakından ilgilenecek gibi görünüyor.

 

Kaynak:Shiftdelete.net