Whatsapp’ın Uçtan-Uca Şifreleme İşlemi Ne İşe Yarıyor !

384

Artık tüm dünyadaki WhatsApp kullanıcıları popüler mesajlaşma uygulamasının şifreleme işlevlerinden faydalanıyor. WhatsApp’ın uçtan-uca şifreleme işlevi karşımızdaki kişi veya kişilerle konuştuklarımızın gönderip aldığımız dosyaların sadece bu kişi veya kişiler tarafından görülebileceği anlamına geliyor.

Yeni şifreleme işlevi sadece yazılanları değil sohbet üzerinden gönderdiğiniz dosyaları videoları ve fotoğrafları sesli görüşmeleri şifreliyor.Veri bağlantınıza ulaşan herhangi birinin bu verileri çözemeyeceği hatta WhatsApp’ın bile yaptıklarınızı göremeyeceği anlamına geliyor.

WhatsApp, şifreleme için Open Whisper Systems’in geliştirdiği The Signal Protoco ü kullanıyor. Şifreleme yeteneği WhatsApp ın son sürümünü kullananlara sunuluyor ve şu an kapatmanın bir yolu bulunmuyor gibi görünüyor.

Şifreleme şimdiye kadar mesajlarınızla sınırlıydı. Artık sesli aramalarınız videolarınız paylaştığınız fotoğraflar da şifreleniyor.

Eğer siz ve şifreli mesajlaşacağınız arkadaşınız WhatsApp’ın son sürümünü kullanıyorsa izlemeniz gereken adımlar şu şekilde olmalı.
1-Herhangi bir kişinin WhatsApp’taki profilini görüntüleyin.

2-Daha sonra buradaki şifreleme sekmesine tıklayın.

3-Bu işlemin ardından karşınıza QR kodlu bir ekran çıkacak.

4-Daha sonra ‘kodu tara’ butonuna basın ve arkadaşınızın telefonunda görünen QR kodu okutun.