WhatsApp Kullananlar Dikkat!

347

Anlık mesajlaşma uygulamaları gelişen teknolojiye ayak uyduruyor ve eskiden uzaklaşıyor. Uygulamalar arasında en popüler isimlerden biri olan WhatsApp’ta bu anlamda yeni bir adımla kullanıcıların karşısına çıktı. Uygulama bundan böyle bazı telefonlardan desteğini çekecek. Peki, hangi modeller?

Özellikle mobil internetin kullanımı yaygınlaştıkça uygulamalarda gelişmeye devam ediyor. Şirketlerin sunmuş olduğu özellikler sayesinde iletişim kurma, belge ya da fotoğraf gönderme gibi işlemler anlık mesajlaşma ile karşı tarafa rahatlıkla iletilebiliyor. WhatsApp uygulaması da aralarında en popüleri kuşkusuz. Ancak eski model telefonu olup da WhatsApp indirenler için kötü bir haberimiz var. Uygulama bazı telefonlardan desteğini çekecek. Peki, hangi modeller WhatsApp’a veda etmek zorunda kalacak?

Sabah.com.tr‘de yayınlanan haberde bundan böyle WhatsApp anlık mesajlaşma uygulamasının iPhone 3G ve bazı Android model telefonlarda kullanılamayacağı yer aldı. Blackberry ve Nokia firmaları içinse farklı bir yol izlenecek. Android cephesinde 2.2 sürümü ve aşağısı, iPhone 3GS ile iOS 6 ve aşağısı ile Windows Phone 7 ile çalışan telefonlar WhatsApp desteğinden mahrum kalacak.

WhatsApp (1)

Haberin devamı şu şekilde: BlackBerry OS, BlackBerry 10, Nokia S40 ile Nokia Symbian S60 işletim sistemi ile çalışan modellerde de WhatsApp kullanılamayacak. Buradaki detay şirketin 30 Ocak 2017’ye dek vakit vermesi. Yani sözü edilen tarihten itibaren bu modellerde de uygulama yer almayacak.

WhatsApp dünya çapında tanınan ve sevilen bir uygulama olarak hayatımızdaki yerini koruyor. Milyonlarca kişinin tercih ettiği uygulamada eski işletim sistemlerinden doğan açık riskini ortadan kaldırmak için bazı modellerden desteğin çekildiği söyleniyor.

WhatsApp için bahsi geçen özellikler arasında Instagram’da başlatılanhikayeler bulunuyor. Snapchat ile başlayan dönem diğer şirketlerinde dikkatini çekince ortaya ilginç bir rekabet çıkmış oldu.

Şimdi ise hikayeler özelliğinin benzerinin WhatsApp’a geleceği konuşuluyor. Gönderilen içeriklerin 24 saat içerisinde kaybolması kullanıcılar için farklı bir deneyimin kapısını aralayacak. Özellik WhatsApp bünyesinde ‘Status’ adıyla yer alacak. Gönderilen fotoğraflara emoji ya da yazı eklemekte mümkün olacak.

WhatsApp’a dahil edilen bir diğer özellik ise çizim üzerine oldu. Artık isteyenler fotoğraf ya da videoların üzerine çizim yapabilecek. İlerleyen zamanlarda getirilecek güncellemeler ise şimdiden merak ediliyor.