WatchOS Güncellemesi İşleri Karıştırdı

470

Apple Watchun alt tarafında bulunan gizemli aksesuar portu saat piyasaya sürüldüğünden bu yana bazı geliştiricilerin kullanıcılara fayda sağlayan aksesuarlar yapmasına olanak sağlıyordu. Ancak yeni bir watchOS güncellemesiyle işlevini yitiren port bazı aksesuarları kullanılmaz hale getirdi.

Geliştirici portu ismiyle de anılan port bazı üreticiler tarafından iWatch a ek işlevler sunmak üzere kullanılıyordu. Örneğin Reserve Strap adlı aksesuar akıllı saate 30 saatlik ek pil ömrü sağlıyordu. Fakat güncellemenin portu kullanım dışı bırakmasının üzerine firma tüm satışlarını durdurmak zorunda kaldı.

Reserve Strap blog’unda konuyla ilgili şöyle bir açıklama yer aldı watchOS 2.0.1 ile birlikte Apple External Accessory Protocol de yapılan beklenmedik bir değişiklik Reserve Strap’in işlevlerini devre dışı bıraktı.

Bu hata Apple Watch ile aksesuarlar arasındaki iletişime engel oluyor Şimdilik Apple Firması Watch’a yönelik resmi MFi programı ortaya çıkana kadar portun kullanımını askıya almış durumda

WatchOS 2.0.1’e yükseltmeyenler Reserve Strap aksesuarını kullanmaya devam edebiliyorlar fakat şu an itibariyle yeni bir Reserve Strap satın almak mümkün değil Aksesuarın bir daha satılıp satılmayacağı konusu da belirsiz durumda. Reserve Strap kullanıcılardan Apple Hardware Evangelism takımına eposta göndermelerini veya Apple.com’daki geri bildirim aracını kullanmalarını Apple dan lisans programı yerine geçecek bir MFi oluşturmasını istemelerini rica ederek kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.