Volkswagen Yöneticisi Tutuklandı!

154

Almanya’nın dünyaca ünlü dev otomobil şirketi Volkswagen için zorlu süreç devam ediyor. Yaşanan skandalın ardından ortaya çıkan son haber şirketin yeniden gündeme oturmasına neden oldu zira Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan dizel hilesine ilişkin ilk tutuklama olayı gerçekleşti.

Otomobil dünyasında yeni modeller geliştirilip piyasaya sürüledursun Volkswagen için farklı bir durumun söz konusu olduğunu söylemek mümkün. Bir süre önce ABD’de yaşanan hile yazılımı skandalında yeni bir aşamaya geçildi. FBI şirket yöneticilerinden birini tutukladı.

Almanya merkezli Volkswagen 1937 yılında kurulduğundan beri dünya çapında otomobillerini satışa çıkarmaya devam ediyordu. Ancak iyi günler hile yazılımı skandalının patlak vermesiyle bitti ve yerini zor bir sürece bıraktı. İzleri halen silinmeyen skandalın son adımı şirketi yeniden haberlere taşıdı.

Volkswagen’da yaşanan skandalDieselgate adıyla anıldı ve ABD’nin güvenlik birimi olarak bilinen FBI tarafından şirkette yönetici pozisyonundaki bir kişi tutuklandı.

Volkswagen

Yasaları çiğneyen şirket için bugüne dek kesilen ceza para konusunda olmuştu ancak artık işler değişti. Aradan geçen zaman zarfında Amerika Birleşik Devletleri kararını değiştirdi ve Volkswagen yöneticisi Oliver Schmidt’i tutukladı. Oliver Schmidt Volkswagen şirketinde görev yaptığı sıralarda üretilen otomobillerin ABD yasalarına uygun şekilde trafiğe hazırlanmasından sorumluydu. Dolayısıyla skandal ortaya çıkınca kasten hile yazılımını araçlara yüklemekle suçlandı.

Geçmişe dönüp baktığımızda 2014 yılındaki emisyon sonuçlarının şüpheli bulunmasına rastlıyoruz. Bunun üzerine makamlar konuya ilişkin bilgileri talep etmiş fakat Oliver Schmidt tarafından teknik veriler yanıltıcı biçimde sunulmuştu. Bu şekilde hile yazılımının fark edilmesi de gecikmişti. Skandalın patlak vermesinin ardından Volkswagen cephesi 11 milyon araca hile yazılımının yüklendiğini itiraf etmek zorunda kalmıştı.

O günden beri Volkswagen için işler hiçte iyi gitmedi çünkü durumun şirkete pahalıya mal olacağı belliydi. Volkswagen hile yazılımını otomobillere yüklediği için onlarca milyar dolar değerinde tazminat ödemeye mahkum edildi. Ancak yaşananlar bununla sınırlı değil. Hava kirliliği sonucunda akciğer problemi yaşayan ve hayatını kaybedenlerin aileleri tazminat davası açabilir. Kısacası Volkswagen için önümüzdeki süreç bir hayli sıkıntılı olmaya devam edecek diyebiliriz. ABD’de gerçekleşen tutuklama olayının ardından şirketin nasıl adımlar atacağı merak ediliyor.

 

Kaynak:Shiftdelete.net