Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı İle Milli Savunma Bakanlığı, Siber Güvenlik İçin Bir Araya Geliyor!

161

iki bakanlık bir araya geliyor ve siber güvenlik alanında yeni bir adım atılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı siber güvenlik için bir araya gelecek.

Siber güvenliğin önemi gittikçe artıyor. Bu sebeple ülkemizdeki çalışmalarda sürdürülüyor. Siber güvenlik alanına dair hazırlıklardan biri ise iki bakanlık arasında yapılan işbirliği protokolü ile hayata geçirilecek.

Bakanlığın sitesinde konuya ilişkin bir yazı paylaşıldı. Haberin devamı ve Bakan Arslan’ın konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

resized_8f039-6f057c1cinternet

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ArslanSiber Güvenlik İşbirliği Protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, günümüzde bilgi ve iletişim sistemlerinin güvenliğinin sağlanmasının ulusal güvenliği ve rekabeti önemli boyutta etkilediğini söyledi.

Arslan, 2012 yılından itibaren yasal dayanağı oluşturularak, ulusal siber güvenlik çalışmalarının yürütülmesi, yönetilmesi, koordinasyonun sağlanması görevinin Bakanlığına verildiğini anımsatarak, “Bakanlığımız bilgi ve iletişim teknolojileri alanlarında bu çalışmaları yaparken, yetkinlikleri olan kurum ve kuruluşların tecrübelerinden, imkanlarından yararlanmak amacıyla iş birlikleri yapıyor.” diye konuştu. Bakan Arslan, bu çerçevede özellikle Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, ilgili ve ilişkili kuruluşlardan yararlanmayı hedeflediklerini belirtti.

“Hedefimiz ülkemizin ihtiyaç duyduğu iş ve işlemleri yapmak”

Protokol kapsamında Milli Savunma Bakanlığı ile siber güvenlik, e-Devlet hizmetleri, bulut bilişim, elektronik haberleşme alt ve üst yapıları, kamu güvenliği ve acil yardım haberleşmeleri konularıyla ilgili danışmanlık hizmeti alınmasına, teknolojinin geliştirilmesine yönelik iş birliği yapacaklarını anlatan Arslan, şunları kaydetti:

“Özellikle, Haberleşme Genel Müdürlüğümüz ve HAVELSAN arasında imzalanacak protokol de siber güvenlik konularında, ulusal boyutta ihtiyaç duyulacak güvenlik yazılımlarının daha geliştirilmesi ve bu uygulamaların Bakanlığımız Ar-Ge çalışmaları kapsamında desteklenmesi, HAVELSAN’da kurulmuş olan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi hizmetlerinde faydalanmaya ilişkin iş birliğini getiriyor.”

Bugün yapmaya çalıştıklarının “yazdık, karşı kurumdan cevap bekliyoruz”, “yazdık, bakalım onlar ne yapacak” olmadığını, istişare halinde konuları çözüme kavuşturduklarını söyleyen Arslan, “Elbette ki, kamu kurumları olmamız sebebiyle, yazışmayı da bir taraftan yürütüyoruz. İhtiyaçları gidermek adına her an bir araya geliyoruz, konuları görüşüyoruz, çalışıyoruz, sonuç almak istiyoruz. Çünkü, ülkemizin gelişmesine paralel olarak buna ihtiyacımız var. Biz insanımızın hayatını kolaylaştırmak, ülkemizin 2023 hedeflerine giderken ihtiyaç duyduğu alanlardaki çalışmaları da kalkınma hızına uygun yerine getirmek için güzel bir iş birliği yapıyoruz.” dedi.

 

Kaynak:ubak.gov.tr