Uber Araçları Arizona’ya Taşındı!

186

Son zamanların en dikkat çeken şirketlerinden biri olan Uber yeni bir gelişmeyle gündemde. Gelen haberlere göre Uber sahip olduğu sürücüsüz araçlarını Arizona’ya taşıdı.

San Francisco, Kaliforniya merkezli ulaşım şirketi Uber 2009 yılında kurulmuş, kısa zamanda popüler olmuştu. Özel araç sahiplerine yönelik mobil uygulamasıyla dikkat çeken firma taksicilik fırsatı sunmasıyla biliniyor. Şu sıralar gündemde olmasının sebebi ise sürücüsüz araçları ile ilgili çıkan bir karar sonrası Arizona’ya taşınması.

Uber sürücüsüz araçlar ile ilgili çalışmalarına devam ederken şirket adına kötü bir haber gelmiş, Kaliforniya’daki araçların ruhsatlarının iptal edildiği öğrenilmişti. Bu gelişmenin ardından Uber’in aldığı karar Arizona’ya taşınmak oldu.

Geçtiğimiz hafta içerisinde San Francisco’da bir sürücüsüz aracı kırmızı ışıkta geçen Uber Kaliforniya eyaletinin Motorlu Araçlar Dairesinden bir bildirim almıştı. Şirkete ait sürücüsüz araçların halka açık trafik alanlarından çekilmesi istenmiş, bunun yanı sıra “sürücüsüz araç testi” yapılması gerektiği bildirilmişti. Uber’in konuya yaklaşımı ise olumsuz olmuştu.

uber

Uber’den gelen olumsuz yanıt üzerine Kaliforniya Motorlu Araçlar Dairesi cephesinden bir açıklama gelmiş, şirketin sürücüsüz araçlarının ruhsatlarının iptal edildiği bildirilerek, Uber’e ait 16 otomobilin sözü edilen testin yapılması ve gerekli iznin alınmasının ardından trafiğe çıkabilecekleri ifade edilmişti. Uber’in tavrının net olduğu şirketin araçlarını Arizona’ya taşınması ile anlaşıldı.

Uber konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede sürücüsüz araçlara ait denemelerin Arizona’da devam edeceği, eyaletin valisi olan Doug Ducey’den destek beklediklerini belirtti.

Geride kalan döneme baktığımızda Uber’in sürücüsüz kamyon teknolojisi üzerinde çalışmalar yürüten Otto firmasını satın aldığını görüyoruz. Bu da şirketin konuya ne kadar ciddi yaklaştığını gösteriyor. Satın alma işleminin ardından yapılan duyuruda ise Amerika Birleşik Devletlerinin farklı yerlerinde test sürüşlerini gerçekleştirmek istedikleri yer almıştı.

Uber’in Ağustos ayında yaptığı ve 300 milyon dolar değerinde birde anlaşma bulunuyor. İsveç merkezli ünlü otomobil şirketi Volvo ile yapılan anlaşma sürücüsüz araçlar ile ilgili çalışmaları kapsıyor. Uber Volvo otomobilleri alarak sürücüsüz araç teknolojisiyle birleştirmeyi düşünüyor.

Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından kurulan Uber o tarihten bu yana müşterilerine hizmet veriyor. Zaman zaman farklı haberlerle de gündeme gelen şirketin sürücüsüz araçlar için çalışmaları devam ediyor.
Kaynak:Ntv.com.tr