Tüm Türkiye’de Çipli Kimlik Kartı Dönemi Başlıyor!

288
Nüfus cüzdanlarının yerini alacak "çipli kimlik kartları" için yasal düzenleme yapılırken, sistemin teknik altyapısına yönelik kapsamlı bir çalışma da yürütülüyor. Ar-Ge faaliyetlerini ODTÜ Teknokent bölgesinde yürüten UDEA Elektronik, bu çabaların bir parçası olarak tasarım ödüllü Milli Kart Okuyucu (Milko) geliştirdi. ( Orhan Karslı - Anadolu Ajansı )

Türkiye kimlik kartında yeni bir döneme giriyor. Bir süredir üzerinde çalışmaları devam eden ve pilot bölgelerde uygulanmaya başlanan çipli kimlik kartlarına bugünden itibaren başvuru yapılabilecek.

Vatandaşların yeni kimliklere geçiş yapabilmek için başvuruda bulunacakları tarih geldi çattı. 2 Ocak 2017 olarak belirlenen tarih tüm illeri kapsıyor.

Çipli kimlik kartları ilk olarak belirlenen bazı bölgelerde hayata geçirilmişti. Pilot iller Kırıkkale, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova olmuştu. . İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgilerde çipli kimlik kartları için başvuruların tüm Türkiye’de 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayacağı yer aldı.

Çipli kimlik kartlarına yönelik ilk başvurular 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale’de başlatıldı. Daha sonra seçilen 11 pilot ile yayılan uygulama için bugüne kadar toplam 260 bin kişi başvurdu. Kartların tüm yurda dağıtılmasının ise 3-4 yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

nufus-mudurlugu

Başvuruların alınması sürecinde öncelikle nüfus müdürlüğü personeli tarafından başvuruyu yapan kişinin T.C kimlik numarasının sorgulanması gerekiyor. Bir sonraki adımda son nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisinin kontrol edilmesine geçilecek.

İlk kez yapılan kimlik kartı başvuruları içinse nüfus cüzdanıuluslar arası aile cüzdanı, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı ya da basın kartı gibi kimlik belgesi yerine kullanılan fotoğraflı belgelerden bir tanesi ile beraber son 6 ayda çekilen ve ICAO standartlarına uygun şekilde olan biyometrik bir fotoğraf talep edilecek.

Başvurusu sırasında kişiye ait kişinin biyometrik verilerinin yanı sıra parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi şeklinde hem sağ hem de sol el için alınacak. On beş yaşını tamamlamış olan bireyler başvurularını bizzat yapabilecek. On beş yaşını tamamlamayanların kimlik kartında fotoğraf olmayacak. Konuyla ilgili önemli bir detay bulunuyor. Başvuran kişi talep ettiği takdirde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartında fotoğrafa yer verilebilecek.

Kimlik kartı sayesinde vatandaşların kamu hizmetlerini güvenli ve hızlı şekilde tamamlaması mümkün olacak. Halihazırda kullanılan nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan Polikarbon metaryal içeren yeni kimlik kartlarının kullanım ömrü ise 10 yıl olacak.

 

Kaynak:Sabah.com.tr