Tim Cook Artırılmış Gerçeklik İle İlgili Ne Düşünüyor?

370

Teknoloji dünyası her geçen gün gelişirken farklı ilgi alanları eklenmeye de devam ediyor. bunlar arasında artırılmış gerçeklik yani AR ve sanal gerçeklik kavramları da bulunuyor. Konu ile ilgili Apple cephesinden yeni haberler var. CEO Tim Cook açıklamalarında bu teknolojiler hakkındaki fikirlerini cesur bir şekilde ifade etmeye başladı. Detaylar haberimizde.

Bir süredir Cupertino merkezli teknoloji devi Apple’ın artırılmış ve sanal gerçekliğe karşı ilgisi biliniyordu ama şu ana dek düşünceler birazda olsa çekimser bir şekilde dile getirilmişti. Anlaşılan Tim Cook günümüzde ismini duyurmaya başlayan yeni teknolojiler konusunda artık daha rahat bir şekilde açıklama yapıyor.

Daha önce Apple cephesinde bazı projeler söz konusuydu. 2016 yılının şubat ayı ile beraber Apple Store’larda yeni bir ürün görücüye çıktı. iPhone modeli ile uyumlu şekilde çalışan sanal gerçeklik gözlükleri Apple hakkındaki söylentilerin artmasına neden oldu. Elbette konuya ilişkin açıklamalarda CEO görevini yürüten Tim Cook’tan geliyordu. Son gelen haber ise Cook’un Independent gazetesine bir röportaj verdiğini, açıklamalarında da artırılmış gerçeklik üzerine düşüncelerine yer verdiğini gösteriyor.

321ğ3ğ

 

CEO Tim Cook’a göre artırılmış gerçeklik akıllı telefonlar kadar büyük çaplı bir gelişme. Bu durumda söz konusu teknolojinin hayatı kolaylaştırmaya yönelik bir şeyler içermesi de mümkün olduğundan heyecanlı olduğunu dile getiren Cook’un bu teknolojinin halen araştırılma konusu olması gerektiğini düşündüğünü belirtelim.

Daha önceki açıklamalara nazaran yeni röportajda artırılmış gerçeklik üzerine daha olumlu bir portre çizen başarılı CEO, konunun devamında teknolojinin hala araştırılması gerektiğini söylüyor. Elbette bu da Apple’ın yakın tarihte yeni bir hamle yapmayacağı ihtimaline yönelik yorumları beraberinde getiriyor.

Apple’ın önemli isimlerinden olan Cook röportaj esnasında artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik arasında farka da değindi ve artırılmış gerçeklik teknolojisinin sanal gerçekliğe göre insanı dünyadan tamamen soyutlamadığını, dolayısıyla da daha avantajlı olduğu ifade etti.

Şu an için artırılmış gerçeklik dünyasına yönelik Apple şirketine dair açıklamalar bu şekilde. Tim Cook net açıklamaları ile dikkat çekmiş olsa da konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşanıp yaşanmayacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

 

kaynak:mediatrend.com.tr