Telefon Satılsa Dahi Hacklenme Riski Bulunuyor!

594

Teknoloji dünyası dünyasında yaşanan gelişmeler malum ve yeni modeller üretilmeye devam edildikçe ilgi o yöne kayıyor. Dolayısıyla bu da kullanıcıların eskiyi değiştirip farklı bir model satın almalarına neden oluyor. Örnek olarak akıllı telefon ve tablet modelleri hızlı bir şekilde yenileniyor, satışa sunuluyor. Farklı özellikler ile meraklıları için raflara sürülen modeller eskinin pabucunu doğal olarak dama atabiliyor. Peki, yeni ürün alırken eskisi ne yapılıyor? Genellikle cihazların elden çıkarıldığını söylemek mümkün ancak bu noktada önemli bir detay bulunuyor ki o da cihazın içerisinde pek çok kişisel veriyi taşıdığı unutuluyor. Konuyla ilgili ESET Güvenlik Uzmanı olan Denise Giusto Bilić bazı tavsiyelerde bulundu. Detaylar haberimizde.

Kişisel veriler arasında bankacılık uygulamalarının hesapları, kredi kartı bilgileri, fotoğraflar, web gezinme geçmişi, hesap oturum açma bilgileri ve Wi-Fi bağlantı geçmişi gibi çok sayıda örnek sayılabilir. Bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçtiği takdirde ortaya sıkıntılı durumların çıkması ise muhtemel.

Peki, bu durumda ne gibi önlemlerin alınması gerekiyor?

Öncelikle dosyaların silinmesi öneriliyor ancak bir dosya silindiği zaman saklanan verinin gerçekten silindiğinden emin misiniz? diye bir soru da ortaya çıkıyor. Cevap ne yazık ki hayır oluyor. Aslında olan tam olarak şu; çoğu elektronik cihazda bir dosyanın silinmesi demek sistemin daha sonra dosya yazılması gerektiği zaman öncekinin üzerine yazılabileceği anlamına geliyor. Neredeyse tüm işletim sistemleri de bu şekilde çalışmayı sürdürüyor.

h-12-1

2 yıl önce yapılan bir araştırmada Apple ve BlackBerry cihazlarda fabrika ayarlarına geri dönüldüğü zaman verilerin fiziksel olarak geri gelmeyecek şekilde silindiği belirlendi. Fakat birçok Android işletim sistemli cihazın böyle bir şansa sahip olduğu söylenemez.

Android cihaz kullanıcılarının ne yapması gerektiğine gelince, verilerin kurtarılmasını engellemek için fabrika ayarlarına dönmeden önce cihazı şifrelemek önemli. Bu şekilde cihazın fiziksel kopyası oluşturulsa dahi üzerindeki bitlerin hiçbir şey ifade etmeyeceği belirtiliyor.

Kullanıcılar Android cihazlarını şifrelemek istediklerinde Ayarlar-Güvenlik-Şifreleme menüsüne giderek işlemi tamamlayabilirler. Sıfırlama ise Ayarlar-Yedekleme&Sıfırlama-Fabrika Ayarlarına Sıfırla menüsünde yapılıyor.

Son olarak SIM Kart ile MicroSD kartlarında çıkarılması gerektiğini belirtelim. Böylece cihazın temizlenmesi ve kişisel verilerin korunması mümkün oluyor.

 

kaynak:mediatrend.com.tr