Steve Jobs’ın Başarılarla Dolu Hayatı

184

Steven Paul Jobs. Günümüzün en önemli teknoloji devleri arasında gösterilen Apple’ın kurucu ortaklarından biri. Başarılarla geçen ömrünü kanser hastalığına yenik düşerek tamamlayan Jobs ardında ise saygıyla anılan eserlerini bıraktı.

Steve Jobs adının ilk duyulmaya başladığı yıllar 1970’lerdi. Henüz teknolojinin tam olarak bir şeyler ifade etmediği yıllarda o ve ortağı Steve Wozniak birlikte çalışarak ilk kişisel bilgisayarı geliştirdiler. O yıllar için bu büyük bir adımdı. 1985’lere kadar Apple ile yoluna devam eden Jobs anlaşmazlıklar nedeniyle şirketten ayrılmış, kendine başka bir gelecek kurmak üzere yola çıkmıştı.

İlk olarak NeXT bilgisayar şirketiyle işe başladı ve bu şirket aracılığıyla yüksek öğrenim ve iş dünyasına bilgisayar temin etmeye karar verdi. Apple ile ayrılıkları 1997 yılında son buldu. Apple’ın NeXT’i satın alması Steve Jobs’ı yuvaya geri döndürdü. CEO görevini başarıyla yürüten Jobs en güçlü iş adamları arasında gösterildi.

Teknolojinin yeni yeni gelişmeye başladığı dönemlerde kendine has üslubu ve düşünceleri ile öne çıkan Jobs tasarımın hayatımızdaki önemine dikkat çekmiş, hem fonksiyonel hem de görsel açıdan güzel ürünler geliştirmeye önem vermişti.

iphone-ipad-apple-products-100645604-largeApple’dan ayrıldığı dönemde çalışmalarını devam ettiren Jobs’ın şirkete dönmesi için planlar yapılıyordu. Bunun için NeXT satın alınmış, geçici CEO görevi teklif edilmişti. Bunun ne kadar doğru bir karar olduğu iMac’in piyasada yerini almasıyla anlaşılacaktı çünkü satışlar birden artmış, şirket bir hayli ilgi çekmişti.

Steve Jobs ile ilgili dikkat çeken bir diğer detay yıllar boyunca yalnızca bir dolar karşılığında Apple’da çalışmasıydı. Şirketin büyümesi onun da hatırı sayılır miktarda gelir kazanmasını sağladı.

2004 yılında pankreas kanseri teşhisi konulan Jobs 24 Ağustos 2011’de sağlığı elvermediği için Apple Yönetim Kurulundan ayrıldı. Yerine ise bugün halen görevde olan Tim Cook geldi.

Henüz 56 yaşında iken hayata gözlerini yuman Steve Jobs vizyon sahibi, inanılmaz bir insan olarak nitelendiriliyordu. Apple için sayısız görevlerde bulunan, geliştirdiği ürünler ile piyasada isimlerinin duyulmasını sağlayan Jobs, ölümünden birkaç hafta öncesine dek Apple Computer başkanıydı.

Bugün iPhone, iPad ve MacBook gibi cihazlarla kullanıcılarının karşısına çıkan Apple’ın tarihinde Steve Jobs unutulmaz bir insan olarak anılacak.