Snapchat Daha Da Büyümek İçin Ne Yapacak?

167

Snapchat sosyal medya platformları arasında hatırı sayılır bir üne sahip. Yayınlandığı andan itibaren kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran uygulama kendisine has özellikleri ile çok sayıda kişiye ulaştı. Şimdilerde ise şirket Snapchat’in kullanıcıların günlük yaşamında ne kadar önemli olduğuna ilişkin bir incelemede bulunuyor.

Dünya çapında kullanımı artan internetin bireylere sunmuş olduğu seçenekler arasında şüphesiz sosyal paylaşım siteleri yer alıyor. Üye sayılarını artırmak adına farklı hamleler ile karşımıza çıkmaya devam eden site yönetimleri rekabetin seviyesini de iyide iyiye yükseltiyor. Instagram, Twitter, Facebook ve Snapchat başlıca tanınan isimlerden. Bu isimler birbirlerinden tamamen bağımsız değil. Mesela Snapchat’i satın almak isteyen Facebook yönetimi bunu başaramayınca hikayeler özelliğini Instagram’a dahil ederek “bende varım” dedi. Facebook’taki yorum beğenme özelliği de aynı şekilde Instagram’da kullanılmaya başlandı. Tabi bu durumda Snapchat’in ne gibi hamleler yapacağını da merakla bekliyoruz.

Kendisine has özellikler ile piyasaya merhaba diyen Snapchat ailesi, fotoğraf ve videoların bir gün içerisinde kaybolması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Bloomberg’de yer alan habere göre kısa sürede yaygınlaşan uygulama için Snapchat şirketinden bir açıklama geldi ve günlük aktif kullanıcı sayısının 150 milyondan fazla olduğu belirtildi. Bununla birlikte hem fotoğraf hem de video paylaşımı noktasında kullanıcıların uygulamayı günlük olarak ne ölçüde tercih ettikleri de merak konusu.

c168657052063430ceabb7f3d9e4a050

Kullanıcıların yüzde kaçının uygulamaya ait fotoğraf makinesini tercih ettiği ve hatıralar özelliği ile kaydedildiği de aynı şekilde değerlendirildi. Snapchat’in sohbet özelliği aracılığıyla mesaj gönderen kullanıcıların yüzdesine ulaştığı da belirtiliyor.

Sosyal paylaşım siteleri arasında kendisini daha çok fark ettirmek ve büyümek için yeni adımlar atılması gerekiyor. Bu açıdan Snapchat’in ne tür projeler üzerinde duracağını merak ediyoruz. Halkın katılımının önemli olduğunu düşünen Snapchat ailesi kullanıcı başına ortalama gelirini artırabilmek adına teknolojide olgunlaşmış pazara odaklanmayı planlıyor. Böylece sosyal medya alanındaki rakiplerinden ayrılabilir. Aynı şekilde sektörde varlığını sürdüren Facebook’unda amacı gelişmeye devam eden pazarlara önem veren bir stratejiyi kullanıp dünya genelinde herkesle sitede bağlantı kurmak. Başta Snapchat olmak üzere diğer popüler isimlerin yeni hamlelerin neler olacağını ise ilerleyen zamanlarda görmeyi umut ediyoruz.