Şifresi Kırılamayan iPhone’lar İçin Düğmeye Basıldı

318

New York Times’ın haberine göre FBI California’nın San Bernardino kentinde düzenlenen terör saldırısının zanlılarından birine ait olan iPhone’nun şifresini kırmaya yardım etme talebini reddeden Apple, şifresinin kırılması imkansız iPhone’lar üretmek için harekete geçti.

Apple’a yakın kişilere ve güvenlik uzmanlarına dayandırılan habere göre, Apple’ın iPhone’nun güvenlik özelliklerini istediği şekilde geliştirmeyi başarabilmesi bu konuda halihazırda ciddi sorunlar yaşayan emniyet güçlerinin işinin daha da zorlaşacağı düşünülüyor. Başkan Obama yönetimi, konuyla ilgili olarak geçen yılki San Bernardino saldırısındaki katillerden birinin kullandığı iPhone’na erişim için verdiği mücadeleyi kazansa dahi Apple’ın güvenlik tedbirlerini geliştirmeyi başarması emniyet kurumları için önemli bir teknik engel oluşturacak” yorumu yapıldı.

Habere göre ismi verilmeyen güvenlik uzmanlarının, Apple’ın amacına kesinlikle ulaşacağı ve bunun gelecek soruşturmalarda izlenecek yolu değiştireceği yönündeki öngörülerine yer verildi.

Bunun yanında, Apple’ın üst düzey bir yöneticisinin iPhoneların güvenliğinin artırılacağını teyit ettiği kaydedilen haberde, bağımsız bazı uzmanların da şirketin mühendisleriyle diyaloglarında bu amaca yönelik çalışmaları görüştüklerini ileri sürüldü.

Haberde, ayrıca kişisel gizlilik ile güvenlik arasında giderek büyüyen tartışmaların ancak Kongre’nin teknoloji şirketlerine yönelik yeni bir yasa düzenlemesiyle çözüleceği savunulurken, Brookings Enstitüsü’nden Benjamin Wittes’in “Taraflar arasındaki savaş, Kongre, bu gibi durumlarda kimin hangi sorumluluklara sahip olduğuna açıklık getirene kadar devam edecek” görüşüne yer verildi.

ABD’de operatörlük hizmeti veren şirketler, yasalar gereğince sahip oldukları bilgileri emniyet kuvvetleriyle paylaşmak zorunda olmasına karşın söz konusu kanun Apple ve Google gibi teknoloji devlerini kapsamıyor. AA