Playstation 4 Satışları Şirketin Yüzünü Güldürüyor!

299

Oyun dünyasındaki hareketlilik devam ediyor. Son zamanlarda sıklıkla haberlerini okuduğumuz Nintendo şirketine ait son oyun konsolu olan Switch’in yanı sıra Playstation cephesinin de sessiz kalmadığını görüyoruz zira satış konusunda şirketin yüzü gülüyor. İşte detaylar.

Teknolojinin ilgi çeken dallarından biri olan oyun sektörü dev şirketlerin rekabetine sahne oluyor. Gerek oyun gerekse oyun konsolu anlamında yeni model ve güncellemeler kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Uzun yıllardır oyun severlerin ilgisini çekecek konsollar ve oyunlar üretmeye devam eden Nintendo, Playstation gibi isimler kimi zamanda rakamlar ile karşımıza çıkıyor. Bu haberimizde vereceğimiz veriler ise Playstation 4 konsol ve oyun satışları hakkında.

Oyun denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Sony Playstation, satışlara ait güncel rakamları paylaştı. Oyun konsolu üretiminde tanınan şirketler arasında gösterebileceğimiz Sony, Playstation 4 ile ilgi görüyor ve aynı zamanda konsolla uyumlu oyunların yoğun şekilde tercih sebebi olduğu biliniyor. Peki, rakamlar neyi işaret ediyor?

ps4_feature_thumb

Sony’nin dünya çapında tanınan ürünü Playstation 4’ün 2013 yazında şirket tarafından duyurusu yapılmıştı. Daha sonra aynı yılın sonları itibariyle kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Satışlar devam ederken kayıtlara geçen rakamlarda merak edenler için paylaşıldı. Şirket tarafından bildirilen verilere baktığımızda oyun konsolu satışlarının güncel rakamları 53 milyon 400 bin ünite seviyesini gösteriyor.

Elbette bu rakamlar dünya çapındaki satışları içerisine alıyor. Burada dikkat çeken bir detay var, “konsol başına satın alınan oyun” olarak Playstation 2’nin geride kalması ve toplamda satışların 400 milyon adedi geçmesi.

Bundan önceki veriler incelendiğinde Playstation 2’nin kullanıcılarla buluştuğu döneme ait rakamların 50 milyon ünitelik satışta 308 milyon oyun satışına işaret ettiği görülüyor. Yani Sony için Playstation 4 oldukça iyi gidiyor ve rakamlar katlanmış durumda. Playstation 4 kullanıcılara yönelik bol oyun seçeneği ile geliyor ve hem şirketin hem de oyun severlerin yüzünü güldürüyor diyebiliriz.

Sony şirketinde CEO olarak görevine devam eden Kazuo Hirai ve Asya Genel Müdürü Hiroyuki Oda cephesinden gelen açıklamalar ise oyuna olan ilgi boyutunun günümüzdeki gelişimine ilişkindi. Bundan sonraki sürecin Sony ve Playstation 4 açısından nasıl devam edeceğini merak ediyoruz.

 

Kaynak:mediatrend.com.tr