Yılda Kaç Cep Telefonu Değiştiriyoruz?

552

Ortalama Kaç Yılda Cep Telefonu Değiştiriyoruz? Nisan ayında online olarak yapılan 1 hafta süren ve 9500 kişinin katıldığı bir araştırmada, katılımcılara hangi teknolojik ürünleri, bu ürünlerin markaları, kullanım sıklıkları, kullanımlarında cihazlarda nelere dikkar ettikleri ve bu teknolojik ürünlere ne kadar bütçe ayırdıkları gibi sorular soruldu. Bu araştırma sonucunda aşağıdaki sonuçlara ulaşıldı.

Araştırma sonucunda akıllı telefon kullanıcıları ortalama olarak 2.5 yılda bir kullandıkları cihazı değiştirdikleri ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte katılımcıların %39’u akıllı telefonlarını 2 yılda bir değiştirmekte. Geriye kalan kullanıcıların %44 ü ise 3. yıldan sonra telefonlarını değiştirirken %11’lik bir kısım ise her yıl telefonunu değiştirdiğini belirtti.

Araştırmaya  katılan kullanıcıların teknolojik ürünleri satın alırken dikkat ettikleri en önemli unsurun alınacak cihazın dayanıklılığı ve kalitesi olarak ortaya çıkmıştır. Katılımcılar cihaz dayanıklılığı ve kalite dışında ise; %13 cihazın işletim sistemi, %12 cihazın markası ve bilinirliği, %11 ise cihazın son teknoloji olup olmadığını dikkate aldıkları ortaya çıkmıştır.

Katılımcılara sorulan diğer bir soru ile alınan teknolojik ürünleri hangi kanallardan satın alındığıydı ve katılımcılar bu araştırma %57 oranında internet, %20 operatör mağazaları, %16 süpermarketler olurken asıl pastayı fiziksel teknoloji mağazalarının kaptığı ortaya çıktı. Katılımcıların teknolojik ürünleri satın alırken akıllı telefon ve tabletlere yıllık 1000 ile 5000 TL arasında bir bütçe ayırdığı ve ortalama 3100TL harcandığı ortaya çıkmıştır.

Ortalama Kaç Yılda Cep Telefonu Değiştiriyoruz Hakkında Yorum yapmak isterseniz sayfamızın altındak yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

 

 

TeknoYo