Milyonlarca Dolar Çalan ATM Hacker’ları Yakalandı!

298

Siber saldırılar hem kişileri hem kurumları hedef almaya devam ediyor. Kötü amaçlı kişiler tarafından düzenlenen siber saldırılar sonucunda rahatsız edici durumlar ortaya çıkıyor. Teknolojinin gelişmesi bir yandan iyi gelişmelere neden olurken bir yandan da olumsuz haberler karşımıza çıkabiliyor. Buna son örnek banka ATM’lerini hackleyenlerdi. ATM’lerden milyonlarca dolar çalan siber korsanlarla ilgili yeni gelişmelerin detayları haberimizde.

Siber korsanlarla ilgili haberlere sıklıkla rastlar olduk. Bireylerin yanı sıra devlet kurumları da bundan nasibini alabiliyor. Ülkeler konuyla ilgili yeni önlemler almak için çalışmalarını sürdürürken banka ATM’lerine saldıran, hackleyen ve milyonlarca doları çalan siber korsanların ele geçirildiği öğrenildi.

Teknolojinin her geçen gün yeni gelişmeye devam ediyor ancak bir yandan da kötü niyetli siber korsanların saldırıları ile karşılaşılıyor. Siber saldırganlar çeşitli yöntemler kullanarak zarara yol açmaya devam ediyorlar. Kişisel hesapların yanı sıra bankacılık alanı da etki altında kalıyor. Bu anlamda son zamanlarda gerçekleştirilen eylemlerin sorumlusu olan hacker grubu nihayet yakalandı.

iStock_000005664283Small

Kötü niyetli siber korsanların gerçekleştirdiği saldırılar banka ATM’lerini de etkilemişti. Öyle ki milyonlarca dolar zarara uğranmıştı. İşte o kişiler sonunda tutuklandı.

2016 yılında başlatılan soruşturma devam ediyordu ve beklenen haber nihayet geldi, şüphelilerin yakalandığı öğrenildi. Biri Romanya’da bir tanesi Beyaz Rusya’da yakalanan şüphelilerin diğer üçünün ise Tayvan’da tutuklandığı kaydedildi. Hackerların çok sayıda ülke vatandaşlığına sahip olarak ülkelere kolayca seyahat edebildikleri ortaya çıktı. Diğer bilgilerde oldukça dikkat çekici.

Siber saldırıları gerçekleştiren korsanların banka ağlarına sızabilmek için banka çalışanlarını hedef aldıkları belirtildi. Böylece amaçlarına ulaşan saldırganlar nihayetinde yakayı ele vermiş oldu.

Siber saldırılarda mağdur olanlar yalnızca müşteriler olmuyor. Son dönemde hedeflerini bankalar olarak belirleyen siber korsanların birçok hack girişiminde bulundukları görülüyor. Göze çarpan detay ise hackerların amaçlarına ulaşabilmek adına bazen bir yıl boyunca bekleyebilmeleri. Bu da durumun ciddiyetini gösteriyor. İnternet ortamında karşılaşılan rahatsız edici durumlar, hack girişimleri için gereken adımların atılması önem arz ediyor. Bireysel önlemler, şirketlerin konuya dair projeleri ve devlet kurumlarında alınacak önlemler siber saldırıların önüne geçmeyi amaçlıyor.

 

kaynak:mediatrend.com.tr