Makro Virüsler Mac Cihazları Etkiliyor!

274

Makro virüslerin etki alanı genişliyor. Windows kullanıcılarını etkisi altına alarak zarar veren virüslerin şimdide Apple’ın Mac cihazlarında görülmeye başlandığı öğrenildi. İşte detaylar.

Daha önceki süreçte ortaya çıkan ve Windows kullanıcılarını hedefine alıp Word, Excel gibi dokümanlar aracılığı ile sistemlere zarar veren makro virüslerin Apple’ın Mac cihazlarına da bulaştığı anlaşıldı. Detayların ise bir hayli ilginç olduğu belirtiliyor.

Makro virüsler büyük ölçüde kayba yol açıyor ve bu yüzden Windows kullanıcılarını bir hayli etkiliyor. Durumdan pay alanlar yalnızca kişiler olmuyor, büyük kurumlarında milyonlarca dolarlık zarar görmeleri söz konusu. Virüs ciddi seviyede etkide bulunması ile biliniyor ve çıkış noktasını Word, Excel gibi sıklıkla kullanan belgeler olarak seçiyor.

90’lı yıllardan beri görülen virüsler uzun bir süredir de Microsoft Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarları etkisi altına alıyordu. Teknolojinin zaman içerisinde ilerlemesi sonucunda kötü niyetli kişilerin eylemleri de genişledi, daha farklı şekillerde karşımıza çıktılar. Bunlardan bir tanesi de virüsler oldu. Windows’un ardından Apple’a ait Mac cihazlarda da söz konusu tehlikeli virüsler bulundu. Bu noktada şaşırtıcı olan ise Mac’lerin yüksek güvenliğe sahip olduğuna yönelik uzun yıllara dayanan iddiaların bulunması ve böyle bir gelişmenin yaşanmasıydı.

20150216211445-keyboard-security-cyber

Tehlikeli makro virüslerin Pyton ile yazıldığı ifade edildi. Mac işletim sistemi olan macOS’e de trojan bulaştırıp zarar görmesine neden oluyor. Alınması önerilen önlemler arasında ise antivirüs yazılımı kullanmak ve ‘makro çalıştırılsın mı’ şeklinde gelen uyarılara onay vermemek yer alıyor.

Sonuç olarak günümüzde hacker saldırılarına sıkça rastlandığı bir gerçek ve çeşitli yöntemlerin kullanılarak hedef belirlendiği, kişi ve kurumları zarara uğrattıkları bilinen bir konu. Bu yüzdende kullanıcıların gereken önlemleri alarak dikkatli olmaları önem arz ediyor.

Bilinmeyen adreslerden gelen herhangi bir belgeyi açmamak, dikkatli bir şekilde cihazları kullanmak, lisanslı antivirüs programlarına yer vermek siber saldırılar sonucu yaşanacak olumsuz durumların önüne geçmek için yapılması gerekenler arasında.

Siber korsanların gerçekleştirdiği saldırılardan birçok kesim zarar görebiliyor. İstenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmamak içinse önerilere kulak vermek ve dikkatli davranmak gerekiyor.

 

kaynak:mediatrend.com.tr