iPhone Hızlandırmanın Yolları

952

iPhone Hızlandırmanın Yolları Varmıdır? Tabiki de ufak bir kaç işlemle yavaşlayan iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 6, iPhone 6S ve yakında çıkacak iPhone 7’lerinizide hızlandırabilirsiniz. Aslında sadece iPhone değil iPad’lerinizde de bu işlemleri uygulayarak iPad’lerinizin yaşadığı geçici yavaşlamaları takılmaları düzeltebilirisiniz.

iPhone Hızlandırma 1. Seçenek

Arka planda kalan uygulamalarınızı kapatın. Bunun için telefonun ana ekran tuşuna yani home tuşuna hızlı bir şekilde arka arkaya tıkladığınızda telefonunuzun arka planında çalışan uygulamaları görebileceksiniz. Açılan uygulama listesindeki açık uygulamaları yukarı doğru kaydırarak teker teker kapatın. Eğer kullandığınız cihaz iOS 6 kullanıyorsaki bu çok düşük ihtimal açılan uygulama listesinde köşede bulunan çarpı simgesine tıklayarak kapatabilirsiniz.

Telefonunuzdaki Ana Ekran düğmesine (Home Button) çift tıkladığınızda arka planda çalışan uygulamaları göreceksiniz. Bu uygulamaları yukarı doğru kaydırarak tamamen kapatın. iOS 6 yüklü cihazlarda ise uygulama simgesinin köşesindeki çarpı simgesine tıklamanız gerekiyor.

iPhone Hızlandırma 2 : Belleği Temizleyin

Telefon Hızlandırma

iPhone’un yeni modellerinde bellek problemi olmasa da eski model iPhone’ların belleği çoğu zaman yetersiz kalıyor. Telefonunuzun belleğini boşaltmak için ücretsiz Battery Doctor uygulamasını kullanabilirsiniz.

iPhone Hızlandırma 3 : Yeniden Başlatın

iPhone HızlandırmaEğer uzun süredir telefonunuzu kapatmadıysanız yeniden başlatmanızda fayda var. Bunun için telefonunuzun üstündeki (iPhone 6 için yandaki) açma/kapama düğmesine yandaki ekranı görene kadar basılı tutun ve üstteki kırmızı düğmeyi sağa doğru kaydırarak kapatın. 10-15 saniye bekledikten sonra telefonunuzu yine aynı tuşu kullanarak açabilirsiniz. Bu işlemi çok sık yapmanıza gerek yok ama bunu yaptığınızda telefonun belleği de temizlenmiş olacaktır.

iPhone Hızlandırma 4 : Kullanmadığınız Uygulamarı Silin

iPhone Hızlandırma 4 : Uygulamaları SilinGenel olarak telefonunuzda yaklaşık 1 GB boş yer bırakmaya gayret gösterin. Kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzda tutmayın. Hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını görmek için Ayarlar > Genel > Kullanım sayfasına göz atabilirsiniz.

iPhone Hızlandırma 5 : Tarayıcı Geçmişini Temizleyin

clear-historyTelefonunuza boş alan sağlamak ve Safarinin daha hızlı çalışması için bu adımı gerçekleştirmenizde fayda var ancak hemen hatırlatayım bunu yaptığınızda tarayıcınız daha önce giriş yaptığınız sitelerin şifrelerini ve diğer kayıtlı bilgileri de unutacaktır. İlgili ekrana şuradan ulaşabilirsiniz : Ayarlar > Safari > Çerezleri ve Verileri Sil

iPhone Hızlandırma 6 : Otomatik İndirmeleri İptal Edin

iPhone Hızlandırma 6 Arkaplan işlerini iptal edinÖzellikle iOS7 ve sonrası işletim sistemlerinde arka planda sizden habersiz lokasyon güncellemesi, uygulama güncellemeleri gibi pek çok iş yapılıyor. Bana göre çok da elzem olmayan bu özellikleri kapatarak hem şarjınızın daha uzun gitmesini sağlayabilir hem de telefonunuzun performansını artırabilirsiniz.

Bunun için Ayarlardan iTunes & AppStore bölümüne gelin ve yanda gördüğünüz seçenekleri kapatın.

iPhone Hızlandırma 7 : Arkaplan Uygulama Güncellemelerini İptal Edin

iPhone Hızlandırma 7 Arkaplan işlerini iptal edin

Bir önceki adıma benzer bir şekilde uygulamaların arka planda veri kullanımını iptal etmek telefonunuzun performansını artıracak ve batarya ömrünü uzatacaktır.

Sağda ekran görüntüsünün de yer aldığı sayfaya Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenileme bölümünden ulaşabilirsiniz.

iPhone Hızlandırma 8 : Grafik Ayarlarını Değiştirin

Aşağıdaki grafik ayarlarını yaparak belirgin bir performans artışı sağlamanız mümkün.

iPhone Hızlandırma 8 Saydamlığı AzaltAyarlar > Erişilebilirlik > Saydamlığı Azalt (Increase Contrast)

iPhone Hızlandırma 8 Hareketi AzaltAyarlar > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt (Reduce Motion)

iPhone Hızlandırma 9 : Mesajları Silin

Önemsiz mesajları telefonunuzdan silerek hem telefonun genel performansını artırabilir hem de mesajlar uygulamasının daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

iPhone Hızlandırma 10 : Fotoğraf, Video ve Müzikleri Silin

Telefonunuz ne kadar hafif olursa o kadar iyi. Bu yüzden fotoğraf, video ve müzik gibi çok yer kaplayan verileri kullanmıyorsanız silin.

iPhone Hızlandırma 11 : Hard Reset

hard-resetEğer telefonunuzda ciddi problemler varsa telefona hard reset atmak bu sorunların çözülmesini sağlayabilir. Bunun için açma/kapama düğmesi ve Ana Ekran düğmesine Apple logosunu görene kadar basılı tutun.

iPhone Hızlandırma 12 : Önceki Bir Yedeğe Geri Dönün

Bu saydıklarımın hiç birisi derdinize derman olmadıysa eski tarihli bir yedeğinize dönmeyi deneyebilirsiniz. Tabi bunun için daha önce iTunes üzerinden telefonunuzu yedeklemiş olmanız gerekiyor.

itunes-yedek

iPhone Hızlandırma 13 : Fabrika Ayarlarına Dönün

factory-resetBu telefon iflah olmaz diyorsanız son çare bir de fabrika ayarlarına dönmeyi deneyin. Bunu için yapmanız ulaşmanız gereken ekran şöyle: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sıfırla

Telefonunu sıfırlamadan önce fotoğraflarınızı, kontaktlarınızı, videolarınızı vs yedeklemeyi unutmayın. Hatta üşenmem ben beklerim diyorsanız iTunes üzerinden telefonun bir yedeğini alın.

iPhone Hızlandırma 14 : Yeni Bir Telefon Alın

Bunların hiçbirisi sizi tatmin etmediyse yeni bir telefon alma vaktiniz gelmiş demektir. Kısacası tesisatın komple değişmesi lazım. 🙂

Son olarak kişisel tavsiyem aldığınız herhangi bir Apple ürününün işletim sistemini sadece 1 kez yükseltin. Örneğin telefonu aldığınızda iOS 6 ise, en fazla iOS7’ye geçin. iOS8’e geçmeyin. Bu durum diz üstü bilgisayarlar için de geçerli.

iPhone Hızlandırmanın Yolları