IPhone’ lar Artık Geceleri Gözünüzü Yormayacak Nasıl Mı ?

413

Apple Iphone ve Ipad ler için yaptığı son güncellemede Night Shift denen bir özellik ekledi. Kimi Beta kullanıcısın beğendiği kimisininde henüz alışamadığı Night Shift hakkında bir şeyler söylemek gerekiyor.

Bulunduğunuz yerdeki güneşin batışından doğuşuna kadar ekranın renk sıcaklığını ayarlayarak gözün parlak beyaz renkten etkilenmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Böylece gece uzun süre kullanımlardan dolayı uyku sorunlarının yaşanmasının engellenmesi amaçlanıyor. İlk anlarda video izlemek yada resimlere bakmak biraz sıkıntılı çünkü size farklı geliyor renk ama bana kalırsa bir süre sonra özellikle gece tam karanlık ortamda bu renk değişikliği farkedilmiyor.

Yeni güncellemede bu özellik kapalı olarak ayarlanmış yani kendiniz manuel açmanız lazım. Bunun için önce Konum Servisleri bölümünden Sistem Servisleri bölümünü bulun burda Saat Dilimini Ayarla seçeneğini açın.
Daha sonra Ekran ve Parlaklık bölümünde Night Shift özelliğini aktif hale getirin. Unutmayın ki Night Shift Düşük Güç Modunda çalışmıyor bence şimdilik bu durum bir handikap.

İster saat saat ayarlayabilirsiniz istersenizde Gün Batımından Gün Doğumuna seçeneğini seçebilirsiniz. Bu seçenek sayesinde aygıtınız her gün güneş battıktan sonra yavaş yavaş renk sıcaklığını size göre ayarlayacaktır.