iPhone İsim Hakkı Çinlilerin

695

iPhone İsim Hakkı Davasını Kaybetti. Dünyanın en büyük teknoloji firması olan Apple, telefonlarında kullandığı iPhone adının haklarının elinde bulunduran Çinli kılıf üreticisi Xintong Tiandi firmasına karşı sürdürdüğü isim hakkı davasını kaybetti. Mehkemenin verdiği karara göre deri çanta, kılıf ve benzeri aksesuar üreticisi Çinli firma Xintong Tiandi, ürettiği ürünlerinde iPhone ismini kullanmaya devam edecek.

Peki Apple nasıl oldu da iPhone ismini başka bir firmaya kaptırdı? Apple, iPhone marka adı için Çin’de 2002 yılında başvurusunu yaptı fakat bu başvuru Çin yetkililer tarafından ancak 2013 yılında onaylanabildi. Bununla birlikte Xintong Tiandi firması 2007 yılında yani Apple’ın ilk iPhone telefonu piyasaya sürdüğü yıl başvurmuş ve aynı yıl patenti almış. Çinli firma ile Apple arasındaki ilk dava ise 2013 yılından beri çekişmeli bir şekilde sürüyordu. 2012 yılında ilk davayı açan Apple ilk mahkemesini kaybetti ama farklı bir mahkeme ile dava sürecini devam ettirdi.

Pekin’de süren dava da mahkeme, Apple iPhone markasını 2009 yılından önce Çin’de tanınan iyi bir marka olduğunu kanıtlayamadığını ve bu sebeple Xintong Tiandi firmasının ürünlerinde iPhone ismini kullanmaya devam edebileceğini yönünde karar verdi. Bu şekilde sonuçlanan 2. mahkemeyi de kaybeden Apple bu konuda yorum yapmaktan kaçınsa da farklı yollarla bu dava sürecini devam ettireceğe benziyor.

Ayrıca Apple’in ilk çeyrek sonuçlarında açıklanan düşüş, Çin’deki satışlarında meydana gelen %26 gibi büyük kayıp Apple’ın Çin pazarında sadece patent sorunları değil başka problemlerde yaşadığını gösteriyor. Bunlarla birlikte Çin’de yürürlüğe giren bazı yasalardan dolayı iBooks ve iTunes’a erişimin ülke çapında yasaklanması, ünlü bir milyarder hissedarın Apple’ın Çin’deki durumundan endişe edip elindeki hisseleri satması haberleri de önümüzdeki günler için Apple’ın sıkıntılı bir sürece gireceğini göstermekte.

Steve Jobs yokluğunda Apple nasıl bir yol izleyerek yoluna devam edece hep birlikte göreceğiz.

iPhone İsim Hakkı Davasını Kaybetti haberimiz hakkında tartışmayı aşağıdaki yorum bölümümüzü kullanarak başlatabilirsiniz.

iPhone İsim Hakkı Davasını Kaybetti haberi hakkında daha fazla bilgi için iphonetamircisi.com adresimizi takip etmeye devam ediniz.