iPhone 6’da Hacklendi

476

Son günlerde sürekli duyduğumuz FBI ve Apple arasındaki haberlere bir yenisi daha eklendi. FBI ve Apple arasında geçen mahkeme sürecine dahil olan İsrail menşei Cellebrite firması, iPhone 5c modelinden sonra iPhone 6’yı da kırdı.

Apple ve FBI arasında geçen San Bernardino olayında FBI davanın sonuçlanmasını beklemeden dışarıdan yardım almıştı. Bazı haberlere göre yardım FBI istemeden gelmişti. Her ne şekilde olduysa da sonuç olarak İsrailli Cellebrite firması, iPhone 5c modelini kırmayı başarmıştı.

Bu olaydan sonra Apple firması daha güvenli cihazlar yapacağını açıklasada iPhone sahipleri iCloud olayından sonra bir kez daha ciddi anlamda güvenliklerinden şüphe duymaya başladılar. FBI’ın bu hamlesinden sonra diğer iPhone’ların kırılıp kırılamayacağı büyük bir gizem ve karmaşaya dönüştü.

cellebrite

Yeni çıkan haberlere aslında tüm olaylar iyi niyetle başlamıştı.
Tüm süreç Lenorda Fabbretti isimli İtalyan bir adamla başlıyor. Fabbretti vefat etmiş olan oğlunun telefonundaki mesajlara ve fotoğraflara ulaşmak istiyor. Bunun içinde iyi niyetli bir şekilde Apple firmasıyla iletişime geçiyor. Cihazı inceleyen Apple yetkilileri dosyaların buluta yedeklenip yedeklenmediğini kontrol ediyor ve malesef dosyalar buluta yedeklenmediği için bu konuda Fabbretti’ye yardımcı olamayacaklarını iletiyorlar. İşte bu sırada Cellebrite olaya dahil olup gözü yaşlı babaya karşılıksız yardım edip destek vermek istiyor ve Fabbretti bu teklifi kabul ediyor. Daha sonra iPhone 6 cihazını inceleyen Cellebrite firması cihazın klasörlerine eriştiğini fakat klasör içindeki dosyalara erişemediğini bu konuda biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Ayrıca yaptıkları uygulamalar ile tüm şifreli iPhone 6 cihazların klasörlerine erişebildiklerini Apple firmasının güvenlik konusunda daha büyük adımlar atması gerektiğini açıkladı.