iPhone 5 ve iPhone SE Karşılaştırması

1000

Apple Türkiye’nin 8 Nisan 2016 da piyasaya sürdüğü yeni modeli Iphone SE önceki modeli Iphone 5 ile yuvarlatılmış köşeleri hariç aynı kasaya sahip olmasına rağmen Iphone 6 nın tüm teknik özelliklerini taşıyor ve daha uygun fiyatı ile dikkat çekiyor Eylül ayında tanıtılması beklenen Iphone 7 den önce piyasaya sürülen bu model tüm iphone kullanıcıları tarafından merakla karşılandı En çok merak edilen ise Iphone  SE nin 2013 model Iphone 5 ve 5S’e göre ne gibi farklılıkları olduğu

Iphone SE 1.8 GHz hızında çalışan gelişmiş A9 işlemci kullanıyor. Bu işlemci Iphone 6 da kullanılan işlemci ile aynı ancak 5 ve 5S deki işlemciye göre kullanıcılarına 2 kat daha hızlı CPU performansı sergiliyor. A9 işlemci çipinde bulunan ve 5 ve 5 S’e göre 3 kat daha hızlı çalışan M9 yardımcı hareket işlemcisi ise fitness pusula jiroskop gibi uygulamalarla bağlantı kurmanızı sağlıyor ve Siri yi handsfree kullanmanıza olanak sağlıyor.

Ekran boyutları ve özellikleri 5 ve 5S ile aynı olan Iphone SE nin kamerası ise çok farklı özelliklere sahip bulunuyor 12 mp fotoğraf çekme ve 4K video kayıt yapabilme özelliğine sahip iphone SE aynı zamanda video çekerken 8 mp kalitesinde fotoğraf çekmeye de izin veriyor 5S modeli 1080p ve 720p video kaydederken, 5 SE 2160p 1080p ve 720p video kaydedebiliyor FaceTime kamerası ise 5 ve 5S ile aynı kamera özelliklere sahip.

Iphone daha önceki tüm modellerinde 32 GB seçeneğini sunmuşken Iphone SE de sadece 16 GB. ve 64 GB’lık hafıza bulunuyor. Bataryada ise bir değişiklik yapılmamış. Yani kullanımınıza bağlı olarak Iphone SE’de de günde bir kaç kez şarj gerekicek.

Son olarak Iphone 5C 132 gr, Iphone 5s ise 112 gr. olarak ölçülmüştü. Iphone SE ise 113 gr. ağırlığında ve roze, altın ,uzay grisi ve gümüş renk seçenekleri ile satışa sunuluyor.

Sizlerde Apple hakkında gelişmeleri kaçırmak istemiyorsanız bizi Facebook, Twitter, Google+ adreslerimizden takip edebilirsiniz. Videolarımız için You tube kanalımıza göz atmayı unutmayınız.