iOS 1 Ocak 1970 Tarihi

406

iOS 1 Ocak 1970 Tarihi… iPhone telefonlarda yaşanan sorunlardan bir taneside telefonun tarihinin 1 ocak 1970 olarak ayarlanıp cihazın yeniden başlatılması durumunda telefonunuz kullanılmaz hale gelmektedir. 

iPhone 5s iPad Mini iPad Air ve sonrası iOS işletim sistemli cihazlarda tarihin “1/1/1970” yapılıp, yeniden başlatıldığında karşılaşılan durum, geçtiğimiz hafta ABD’deki bir iPhone kullanıcısı tarafından fark edilmişti.

Telefonun tarihini 1 Ocak 1970 yapan kullanıcının telefonu kullanılamaz hale gelmişti. Karşılaştığı sorunu iTunes üzerinden de çözmeye çalışan kullanıcı, cihazını tekrar başlatamamış ve hatta Apple Store’daki teknik servisi bile sorunu çözmeyince, kendisine yine bir iPhone verilmişti. Konuyla ilgili olarak Apple resmi bir açıklama yapmazken, sözkonusu hatanın tarih bilgisini işleyen Unix Time sisteminden kaynaklandığı belirtiliyor. iOS cihazları kullanım dışı bırakan bu 1/1/1970 sorunun Apple’ın önümüzdeki aylarda yayınlayacağı iOS 9.3 işletim sistemi güncellemesiyle giderilmesi bekleniyor.

iPhone’larında tarihi 1 Ocak 1970’e ayarlayıp, bu sorunla karşı karşıya kalan kullanıcıların şimdilik bulabildiği geçici çözüm ise telefonun bataryasının çıkartılıp yeniden takılması ki bu da Apple’ın bulut servisi iCloud‘ta yedeklenmemiş bütün bilgilerin ve fotoğrafların kaybına neden olabiliyor. Yaşanan bu durumla ilgili olarak Apple’ın destek sayfasında kullanıcıların paylaştığı sorunlara ve çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

iPhone ve iPad‘lerde iOS 8 ve iOS 9 işletim sistemleriyle A7, A8, A8X, A9 ve A9X işlemcili cihazları etkileyen bu sorun, cihazların tarih bilgisini işleme biçimlerinden kaynaklanıyor. 64 bit işletim sistemi için 1 Ocak 1970 negatif değerli (sıfırın altında) bir tarih olarak algılanıyor ve işletim sistemi bunu nasıl işlemesi gerektiğini bilmediği için kendini başlatamıyor.