iPhona Arka Kapağında Bulunan Logolar Ne Anlama Geliyor?

872

iPhona arka kapağında bulunan logolar ne anlama geliyor?

FC logosunda aslında iki adet C bulunuyor ve buda Federal Communications Commission (FCC – Federal İletişim Kurulu) ‘a uygun olduğunu belirtmektedir. Radyo frekansı kullanan cihazları yöneten kurum FCC’dir.

iphone-back

 

Diğer logo ise, çöp kutusu üzerinde bulunan X işaretidir. Bu sembol iPhone cihazınızı normal çöplerinizle birlikte çöpe atmamanız anlamına gelmektedir. Apple şirketi iPhone cihazları yok etmek için en iyi yöntemi bulmanız için yerel yetkililerden fikir almanızı öneriyor. Ayrıca Avrupa’lı bir girişim olan WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment Directive Cooperation – Elektrik ve Elektronik Ekipman Atığı Yönerge Ortaklığı) ye uygun hareket ettiğini görstermektedir. WEEE çöp alanlarındaki elektronik atıkları en aza indirebilmek için kurulmuş bir girişimdir. 

iPhone-4-arka

CE ve 0682 olan semboller Avrupa işaretleridir ve CE cihazın Avrupada kullanımına uygun olduğu anlamına gelmektedir. CE işaretinin açılımı Conformité Européenne – Avrupa Uygunluğu’dur. 0682 ise onay veren yetkiliyi sembolize etmektedir. 0682 Cetecom ICT servisi, bir akreditasyon firmasıdır. 

Çemberin içindeki ünlem işareti ise cihazın II. sınıf kablosuz olduğu anlmına gelmektedir. Bu işaret bizim için çok önemli olmasada diğer ülke kullanıcılarının dikkat ettikleri bir özelliktir. iPhone cihazının çalışabileceği frekans bantları her yerde mevcut değildir.