iOS İçin Gmail Güncellemesi Yayınlandı

390

iOS kullanıcıları için Gmail uygulaması yenilendi. Google tarafından hazırlanan güncellemede yeni birçok özellik dahil edilerek işlemleri kolaylaştırma yoluna gidildi.

Google şirketi tarafından bir süredir üzerinde çalışmalar yürütülen Gmail uygulaması iOS platformu için yenilerek hizmete sokuldu. Gerek tasarım gerek performans olarak hızlandırıldığı söylenen uygulamada bazı değişiklikler göze çarptı.


iOS kullanıcıları için hazırlanan Gmail uygulamasında tasarım anlamında iyileştirmeler yapıldı ve daha hoş bir görüntüye kavuşması sağlandı. Bunun yanında önceki haline nazaran işlevselliği artırılarak olay bir kullanıma sahip olması üzerinde duruldu. Ve Google’ın söylemiyle daha hızlı bir uygulama haline geldi.
iphone-gmail-app
iOS platformunda bireylerin beğenisine sunulan Gmail’de özellikle bazı yenilikler dikkat çekti. Bunlardan bir tanesi e-posta hesabındaki mailleri silme işleminde gerçekleşti. Kullanıcılar bundan böyle herhangi bir e-postayı silmek ya da arşive kaldırmak istediklerinde yana doğru kaydırma hareketiyle sonuca ulaşılabilecek. Android cihazlarda hızlı bir şekilde tamamlanan bu işlem iOS içinde kolay bir seviyeye taşındı.
Kullanıcıların e-posta gönderirken büyük kolaylık sağlayacak bir diğer önemli özellik ise Undo Send oldu. Bu özellik ile beraber mail gönderildikten sonra içeriğindeki yazıyı değiştirmek mümkün hale getirildi. Yazının karşı tarafa yollanmasının ardından ekrandaki kısa özeti kullanıcıya sunan özellik üzerinde iyileştirmeler yapılmasına ve e-postanın gecikmeli olarak gönderilmesine olanak sağlıyor.

Aslında bu özellik yeni değil. Halihazırda Gmail uygulamasının masaüstü sürümünde hizmette olan nitelik ile mailler 5 saniyeden 30 saniyeye kadar geciktirilebiliyor. Böylelikle üzerinde istenen düzeltmeler yapılabiliyor. Google bu özelliği iOS platformu içinde devreye soktu ancak yalnızca 5 saniye erteleme yapılması mümkün olacak.
Zaman içerisinde Gmail hesabında biriken mailler aranan yazıya ulaşılmasını zorlaştırabiliyor. Konuyla ilgili iyileştirmeler yapan Google hem arama hem de yazım önerileri için işlemin daha hızlı tamamlanmasına yardımcı olacak.

Ancak tüm bu yeniliklerin içerisinde beklenen bir özelliğin halen devreye girmediği görüldü. Birden fazla hesap kullananların tek bir alanda hepsine birden kolayca ulaşım imkanı veren birleşik gelen kutusu güncellemenin içerisinde yer almadı. Google bu özelliği iOS’a getirinceye kadar hesaplara ayrı ayrı bakılması gerekecek.
Hazırlanan son güncelleme iPhone ve iPad sahipleri tarafından ücretsiz indirilerek kullanılmaya başlandı.