iOS 10 Ve iOS 10.1 Özellikleri

418

iOS kullanıcıları için güzel haberlerden bir tanesi iOS 10’un ardından 10.1 beta yayınlanmasıydı.
Eylül ayı Apple kullanıcıları açısından güzel gelişmeleri içeriyordu ki bunlardan bir tanesi uzun zamandır beklenen iOS 10 güncellemesiydi. Şirket tarafından iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile Apple Watch Series 2’nin tanıtıldığı gecede ilk kez isminden söz edilen iOS 10 bir süre önce yayınlandı. Kilit ekranında bulunan Widget desteği, iMessage, Ev, Harita gibi uygulamalarda bulunan yenilikler ilk olarak göze çarpanlardı. Kullanıcıların bir kısmı beğenirken bir kısmı güncelleme için bekleme kararı aldı.

Son gelen haberler ise iOS 10.2’nin beta sürümünün kullanıma sunulduğu yönünde oldu. Techradar sitesinin haberine göre güncellemeyle beraber birçok farklılık hayatımıza giriyor. İşte detaylar.

iOS 10.2 sürümü sayesinde 70’den fazla emojiyle tanışma fırsatı sunulacak. Duvar kağıtları, kutlama mesajı efekti vb birçok yenilik iOS 10.2’yle beraber gelecek.

iOS 10 Eylül ayında kullanıcıların hizmetine sunulmuştu. Haziran ayında gerçekleştirilen WWDC 2016’da tanıtılan birçok yenilik zaman içerisinde piyasada yerini aldı. Aradan geçen ortalama bir aylık sürecin ardından yeni sürümler hakkında konuşulmaya başlandı.

Techradar’da yer alan habere baktığımızda iOS 10 ve 10.1 hakkında keşfedilen yeni özelliklerin olduğunu görüyoruz.

ios10-800x585İncelemeyi yapanların yorumuna göre iPhone 7 Plus sahipleri iOS 10.1 ile gelen Portre modunu çok sevecek. Fotoğraf çekmeyi sevenler için farklı bir uygulama olduğu söyleniyor.

iOS 10.1 özelliklerini ise şu şekilde özetlemek mümkün:

*iPhone 7 Plus için Portre Modu

*İleti tekrarlama işlevi ve hata düzeltmesi

Son olarak belirtmemiz gerekiyor ki Portre Modu yalnızca iPhone 7 Plus için geçerli.

Apple tarafından yayınlanan iOS 10 hakkında çıktığı günden bu yana olumlu, olumsuz birçok yorum yapıldı ve özellikle bazı sorunlar üzerinde konuşuldu. Bunlar arasında şarj kullanım süresinin azalması, çöken uygulamalar ki WhatsApp gibi ünlü platformlarda buna dahil, gelmeyen bildirimler ve ses performansının azalması gibi şikayetler bulunuyordu. Önerilen çözümlerden bir tanesi ise cihazı kapatıp tekrar açmaktı. Tabi buna rağmen durum netliğe kavuşmuyorsa konu hakkında uzman birisinden yardım almakta fayda var. Apple cephesinden beklenen çözüm ise yakın gibi görünüyor. En azından haberler bu yönde. Bizde gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.

(Kaynak:Techradar)