iOS 10 iH8sn0w Tarafından Jailbreak Yapıldı

680

iOS 10 iH8sn0w Tarafından Jailbreak Yapıldı… iOS 9’a Jailbreak yapmayı bir türlü beceremeyen hackerlar iOS’un yeni sürümü olan iOS 10 için çalışmalara başlamışlardı. İlk haber iPhone konusunda adını sıkça duyduğumuz iH8sn0w’dan geldi. iH8sn0w iOS 10 yüklü iPhone 5 telefonunda Cydiayı çalıştırmayı başardı ve bunu attığı tweet ile tüm dünyaya duyurdu.

 

 

Aslında iH8sn0w attığı tweette telefonda cydian’ın çalıştığını yazdı fakat bunu yapabilmek için iOS 10‘a jailbreak yapması gerekiyor ki buda jailbreak yaptığı anlamına geliyor. Yukardaki videoyuda yaptıklarının kanıtı olarak gönderen iH8sn0w zamanında yaptığı Sn0wbreeze isimli jailbreak yazılımı ile bir çok kişinin kullandığı cihazını jailbreak yapabilmesini sağlamıştı. Eğer Apple beta sürümde köklü değişikler yapmadan kullanıcıların kullanımına sürerse jailbreak konusunda sıkıntı yaşamayacağımız anlamına geliyor. Tabiki burda iH8sn0w’ın zamanında yaptığı gibi jail break aracını tüm dünyanın kullanımına açacağını varsayıyoruz. Eğer bu konuda çalışan diğer hackerlar da iH8sn0w ile ortak bir çalışma yürütebilirler ise Jailberak aracı tahminimizden çok daha önce piyasaya çıkabilecektir.

Peki Jailbreak Nedir?

Apple, akıllı cihazlarında kullandığı iOS işletim sisteminin stabil çalışması hemde dışarıdan gelecek saldırılara karşı savunmalı olabilmesini istiyor. Bunu istemesinin en büyük sebebi de tabiki cihazlarında sorun meydana gelmemesi ve kullanıcıların sorunsuz bir işletim sistemiyle Apple markalı akıllı cihazları gönül rahatlığıyla kullanabilmeleri. Tabiki bunu sağlamanın yolu tüm kontrolün Apple’da olabilmesini sağlayabilmek. Kontrolü elinde tutabilmesinin tek yolu da iOS işletim sistemine dışarıdan erişimi bir şekilde önleyebilmek. Bunun en kolay yolu ise işletim sistemini kapalı kapılar arkasında tutmak ve Apple’da bu şekilde yapıyor. iOS sistemini hapiste tutarak sadece Apple’ın izin verdiği değişiklikleri yapıp onun onayındaki appları yüklebiliyorsunuz. Fakat daha fazla özgürlük isteyen kullanıcılar bir şekilde bu duvarları yıkıp iOS’u kendi istedikleri şekle getirmeye çalışıyor. İşte iOS sistemini değiştirebilmek daha fazla erişim sağlamak için yapılan bu işlemlere “Jailbreak” denilmektedir. Teknik olarak özet geçmek gerekirse jailbreak işleminin işletim sistemine “root” erişimi sağlamak için kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.