IOS 10 Büyük Değişikliklerle Geliyor

611

IOS 10

Apple’ın iPhone ve iPad’de kullandığı iOS’un bir sonraki sürümü 13 Haziran’da WWDC etkinliğinde ilk defa ortaya çıkacak. Firmanın mobil platformu için önemli bir kilometre taşı olan iOS 10, Siri Apple Music ve HomeKit’e yeni işlevler getirecek.

SON SIZINTILAR VE DEDİKODULARA GÖRE

Peki iOS 10’da bizi hangi yenilikler bekliyor? Apple işletim sistemindeki yenilikleri gizemli tutuyor; bu yüzden tahminlerimizi son sızıntılara ve dedikodulara dayandırıyoruz. Son sızıntılar arayüzde bazı sürpriz değişikliklerin olabileceğini söylüyor. İşte şimdiye kadar duyduklarımız ve istediklerimiz.

ÇIKIŞ TARİHİ

Siri tanıtım tarihinin 13 Haziran olduğunu söylüyor. iOS 10 beta her zaman olduğu gibi tanıtımla birlikte geliştiricilere sunulacak ancak herkese açılması muhtemelen Temmuz’u bulacaktır. Final sürümü Eylül’de tanıtılması beklenen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’la birlikte görebiliriz.

UYUMLULUK

iOS 9 geçen Eylül’de piyasaya sürüldüğünde hiçbir iOS cihazını dışarıda bırakmamıştı. Ancak iOS 10 512MB RAM’den fazlasını isteyebileceğinden aynısını yaşamayabiliriz. iPhone 6S iPhone 6 iPhone 5S iPhone 5 iPhone 5C iPhone 6S Plus ve iPhone 6 Plus’ın iOS 10 sorunusuzca çalıştırmasını bekleyebiliriz.

Benzer şekilde iPad Pro 9.7 ve 12.9 iPad Air 2 iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve belki iPad mini’yi de listeye ekleyebiliriz. Tabi altıncı nesil iPhone Touch’ı da unutmamak gerekiyor.

IOS 10
IOS 10

SİRİ VE SESLİ POSTA

Siri sesli postalarınızı da yönetmeye başlayarak eskisinden daha kişisel bir yardımcı haline gelebilir. Siri voicemail hizmetinin iCloud Voicemail adlı bir sistemin parçası olacağı ve bu sistemin standart ses kaydetme sistemini geliştireceği söyleniyor.

APPLE HOMEKİT

Apple’ın Home uygulaması iPhone’unuzu iPad’inizi ve Apple TV’nizi akıllı ampullerinizi kapı kilitlerini termostatlarınızı kapı zillerinizi ve her tür akıllı ev eşyanızı yönetebilecek bir uzaktan kumandaya dönüştürecek. Şu an oldukça dağınık bir yapıda olan akıllı ev teknolojisi Apple sayesinde bir araya toplanabilecek.

Geliştiricilere özel sunulan HomeKit’in 1,5 senelik olduğu doğru ancak HomeKit’in kullanıcılara yansıyacak gerçek yüzünü iOS 10’da görmeyi bekleyebiliriz.

IOS 10
IOS 10

YENİ APPLE MUSİC TASARIMI

Siyah-beyaz menülerle ve daha büyük albüm kapaklarıyla karşılaşmayı bekleyebilirsiniz. Dedikodular şarkı sözlerinin iOS 10’la birlikte gösterilmeye başlayacağını söylüyor.

3D Touch daha çok kullanılmalı

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile sunulmaya başlanan 3D Touch örneğin Wi-Fi ve Bluetooth düğmelerine ek işlevler getirebilir. Apple’ın home düğmesini kaldırıp ekranda görünen 3D Touch destekli bir düğmeye geçiş yapacağına dair dedikodular da var.

ÇOKLU KULLANICI DESTEĞİ

Aslında iOS 9.3’te sınıflara ve öğrencilere yönelik çoklu kullanıcı özellikleri bulunuyor. Bu işlevin herkese sunulmasının zamanı gelmiş olabilir.

SES DENETİMİ

iOS 10’un ses ayarları konusunda Android’i yakalaması gerekiyor. Medya sesini ses çalmaya başladıktan sonra ayarlamak zorunda olmak sinir bozucu. Sessiz olmanız gereken bir yerde son sesle müzik çalmaya başladığınızı düşünün… Apple’ın bu sorunu onarmasının zamanı bizce geldi.