iOS 10.1.1 Arama Yapmayı Zorlaştırıyor

429

Apple için iOS 10 sorunlarının sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Zira yayınlanan güncelleme iOS 10.1.1 kullanıcılardan eleştiri almaya başladı.

WWDC 2016 etkinliği ile görücüye çıkarılan iOS 10 daha sonra sorunları giderilmiş ve yenilenmiş haliyle karşımıza çıkmıştı. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri ve iOS 10 birlikte kullanıcıların hizmetine sunulmuştu.

Gelen haberler iOS 10.1.1 sürümünün sorun çıkardığı yönünde oldu. NTV’nin sitesinde yer alan habere göre güncelleme yüzünden arama yapma ve aramaları cevaplamak imkansızlaşıyor.

İnternet üzerinden yapılan yorumlar kullanıcıların iPhone cihazları ile arama yapmakta sıkıntı çektiğini gösteriyor. Özellikle iPhone 7, iPhone 6s ve iPhone 5s’te telefon uygulaması donunca haliyle arama yapmakta zorlaşıyor. Aynı şekilde gelen aramaları da cevaplama konusu da karışıyor.

iOS 10 sürümünden sonra sorunların giderilmesi gibi amaçlarla geliştirilen 10.1.1’de eleştirilere maruz kalınca Apple cephesinden konuya ilişkin bir açıklamanın gelmesi bekleniyor. Ancak henüz resmi bir bilgi gelmedi.

apple-iphone-7-iphone-7-plus-review-9-1500x1000

Apple bir süre önce iPhone 6s modelini kullananların batarya problemini çözmek amacıyla batarya değişim programı başlatmıştı. Peki iOS 10.1.1 güncellemesinde hangi özellikler yer alıyor?

Aslında çok fazla bir yenilik geldiği söylenemez çünkü bir önceki sürümden kaynaklanan sorunların giderilmesine uğraşılmıştı. iOS 10 içinse şunları söyleyebiliriz; cihaz sahiplerinin el yazısıyla mesaj gönderebilmesi, mesaj balonlarının görünümünü değiştirmesi, iMessage uygulamalarında içerik oluşturma ve paylaşma, ödeme yapma gibi hizmetlere kolayca erişmek, akıllı şehir rehberinin gidilecek adreslere yönelik proaktif öneriler sunması mümkün hale getirilmişti. Tüm bunların dışında uyuyan iPhone’u uyandırmak için cihazı kaldırmak yeterli. Böylece bildirimler rahatlıkla okunabiliyor. Son olarak iOS 10’un fotoğraflar’daki kişileri, nesneleri ve manzaraları belirlemek veya QuickType önerilerini iyileştirmek için aygıt üzerindeki akıllı teknolojilerden yararlandığını belirtelim. Konuyla ilgili Apple’ın mesajı ise şu şekilde “Hassas verilerinizi Siri ve Harita gibi hizmetler için Apple ile paylaştığınızda, söz konusu veriler her zaman şifrelenir ve asla kullanıcı profilleri oluşturmak için kullanılmaz.

iOS 10.1.1 güncellemesini alan modeller: iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad pro, 9.7 inç iPad pro, iPod Touch 6. Nesil.