iCloud Nedir, Nasıl Kullanılır?

454

iColud, Apple tarafından geliştirilen ve hizmete sunulan bir bulut depolama servisine verilen addır. Günümüzde çeşitli şirketlerin hazırladığı alternatif bulut depolama sistemleri de bulunuyor. Öncelikle bu sistemin ne olduğunu ve ne işe yaradığına dair bilgilere göz atalım.

Bulut depolama sistemine internetin olduğu her yerden bilgisayar, tablet gibi cihazlar üzerinden ulaşabilmek mümkün. Birden fazla kişinin ortaklaşa kullanabileceği şekilde tasarlanan sistem veri depolamaya yardımcı olur. Fotoğraflar, belgeler vb birçok dosyanın bu şekilde saklanmasına olanak sağlayan bulut depolama kullanıcılar tarafından son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor.

Apple kendisine ait iCloud servisini 2011 WWDC’de görücüye çıkardı ve kullanıma sundu. Sistem Apple aygıtlarına kolaylıkla bağlanılabilmesini sağlıyor. Ayrıca güvenli bir şekilde depolama yapıyor.

iCloud içerisinde Aile İçi Paylaşım özelliği mevcut ve bu şekilde belge, fotoğraf ya da çok daha fazlası tüm aile üyeleriyle paylaşılabiliyor.

Adsız

iCloud fotoğraf arşivi  iPhone, iPad, iPod touch veya Mac ya da PC’den ve iCloud.com’dan rahatça erişilebilmesi için, çekilen her fotoğrafı ve videoyu tek bir yerde saklar. iCloud fotoğraf paylaşımı sayesinde fotoğraf ve videoların yalnızca istenilen kişilere gösterilmesi mümkün. Bunun yanı sıra Arkadaşların ve ailenin davet edilmesi durumunda onların da kendi fotoğraflarını, videolarını ve yorumlarını ekleme imkânları oluyor.

iCloud Drive ise tüm belgelerin güvenle saklanmasını, hepsine iPhone, iPad, iPod touch, Mac ve hatta PC üzerinden erişilmesini sağlıyor.  iOS 9’da yerleşik olarak bulunan yeni iCloud Drive uygulaması, iCloud’da depolanan tüm dosyalara tek yerden kolayca erişilmesini mümkün hale getiriyor.

Son olarak Aile İçi Paylaşıma bakıyoruz. Altı kişiye kadar aile üyesi, iTunes, iBooks ve App Store alışverişlerinin yanı sıra aile fotoğraflarını, takvimleri, konumları ve daha fazlasını birbirleriyle paylaşabiliyorlar.

iCloud sistemini kullanmak isteyenler için 5 GB depolama alanı ücretsiz olarak veriliyor. 2 TB’a kadar plan seçmekte mümkün. Bunun dışında depolama planı doğrudan Mac veya iOS aygıtından yükseltilebiliyor.

5 GB yanı sıra 50 GB, 200 GB, 1 TB ve 2 TB Apple’ın kullanıcıları için hazırladığı ve sunduğu diğer alternatifler. Kullanıcılar kendilerine hangi büyüklükte alan gerekiyorsa onu seçerek dosyalarını, belgelerini saklayabilirler.