Google Twitter’ın Mobil Uygulama Aracını Satın Almaya Hazırlanıyor!

138

Teknoloji şirketleri arasındaki iletişim bazen farklı bir alanda ortaya çıkıyor, mesela satın alma üzerine olabiliyor. Rekabetten geriye kalan zamanda yeni projeler üzerinde çalışmayı sürdüren dev firmalar böylelikle bulundukları pazarında genişlemesine yardımcı oluyor. Bu haberimizin içeriğinde yer alacak isimler ise teknoloji ve sosyal medyanın iki devi olan Google ile Twitter.

Google ve Twitter arasında bir satın alma işlemi mevcut ancak tam olarak değil. Amerika Birleşik Devletlerinin tanınan isimlerinden olan Google’ın Twitter Inc.’ın bir kısmını almak istiyor.

Alphabet Inc. Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir çatı altında toplamak için kurulan ve başında da Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in bulunduğu bir ticaret kuruluş şekli. Alphabet Inc.’te yer alan çevrimiçi arama bölümü, mobil uygulamalara yönelik yazılım araç seti sağlayan ve Twitter’a bağlı olan Fabric’i satın almaya karar verdi. Yalnız belirtmemiz gerekiyor ki şirketler tarafından mali şartlar henüz açıklanmadı.

Google’da Geliştirici Ürün Grubunun Başkan Yardımcı olarak görev yapan Jason Titus konuyla ilgili yaptığı açıklamada Fabric’i iki şaşırtıcı geliştirici platformu bir araya getirebilmek adına iyi bir fırsat olarak gördüklerini ifade etti.

wKnU1vK2

Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi olarak sektörde varlığını sürdüren Google geliştirdiği birçok projeyle adını duyurdu. Bunlardan bir tanesi de yapay zeka DeepMind.

4 eylül 1998’de özel bir şirket olarak kurulan ve daha sonrasında 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Dünya çapında milyonlarca kişiye ulaşabilen şirket web tarayıcısı Google Chrome’u hizmete sunmuş durumda. Picasa ve Google Talk ise şirkete ait diğer servisler arasında yer alıyor. Mesajlaşma ve telefon programı olan Google Talk’ın 2015 yılı itibariyle Google Hangouts’a bıraktığını belirtelim. Picasa cephesine yönelik Google bir açıklama yapmış ve uygulamanın kullanımdan kaldırılacağını, yerini de Google Fotoğraflara bırakacağını belirtmişti.

Alphabet Inc. içinde birkaç bilgi verelim. Yine merkezi Kaliforniya’da bulunan ticaret kuruluşunda 2016 yılından itibaren CEO görevini Page, başkanlık görevini de Brin üstlendi. Alphabet’in kuruluş amacının Google’a ait amiral gemi olarak bilinen “internet arama” bölümünün diğer projelerden ayrılması ve şeffaf bir yapıya kavuşmasını sağlamak şeklinde belirtilmişti.

 

Kaynak:Bloomberg/vikipedi-Alphabet,Google