FBI ve Apple Arasındaki Şifre Savaşı Bitti

326

FBI ile teknoloji devi Apple arasındaki tüm dünyada yoğun tartışmalara neden olan ŞİFRE SAVAŞI artık bitti. FBI terör saldırısı düzenleyen bir kişiye ait iPhone’un şifresini Apple’ın yardımı olmadan kırabildi.

FBI Aralık 2015’te Amerika’nın San Bernardino bölgesinde terör saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone’un şifresinin kırılmasıyla ilgili yardım talep etmişti. Fakat Apple’dan olumsuz yanıt alan FBI, söz konusu iPhone’un şifresinin Apple’ın yardımı olmadan kırıldığını duyurdu.

ABD Adalet Bakanlığı, pazartesi günü Kaliforniya eyaletindeki federal mahkemeye sunduğu dilekçede, “ABD hükümeti, Faruk’un iPhone’undaki verilere başarılı bir şekilde ulaşmıştır. Bu nedenle Apple’ın yardımına artık ihtiyaç duymamaktadır” ifadesini kullandı.

Hükümet Farook’un iPhone’unda yer alan bilgilere başarıyla ulaştığını ve artık Apple‘ın yardımına ihtiyacı kalmadığını açıkladı. Haber Adalet Bakanlığının mahkeme belgelerinde de yer alıyor. Adalet Bakanlığı basın sözcüsü FBI’ın saldırganın telefonundaki verileri standart soruşturma prosedürleri dahilinde kontrol ettiğini söyledi. Apple ve FBI birkaç haftadır ilginç bir karşılaşmanın tarafları olmuştu.