Facebook Ve Sahte Haberler Arasındaki Mücadelede Yeni Dönem!

193

Sosyal medya isimleri arasında hatırı sayılır bir yere sahip olanFacebook yeni bir gelişmeyle karşımızda. Aktif kullanıcı sayısı ile dikkat çekmeyi başaran sitenin maalesef ki sahte haber paylaşımı gibi bir sorunu var. Yalan haberlerle ilgili uzun zamandır gündemde yer alan Facebook farklı adımlar atmayı düşünüyor. İşte detaylar.

Sosyal medya platformları arasında yükselişini sürdüren ve kullanıcılarla buluşmaya devam eden Facebook kimi zaman yeniliklerle kimi zamanda olumsuz durumlarla gündeme geliyor. Kullanıcılar tarafından takip edilen site 2 milyara yaklaşan aylık aktif kullanıcı sayısına sahip. Ancak site yönetiminin son dönemde bir konuyla ilgileniyor ki o da malum sahte haber paylaşımı. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan başkanlık seçimleri öncesinde Facebook üzerinde paylaşılan sahte haberler uzun süre konuşulmuştu. Sosyal medya devi Facebook’un bu anlamda atacağı adımlar beklenirken nihayet eleştirilerin hafiflemesini sağlayacak bazı hamlelerin gelecek gibi görünüyor. Peki, Facebook’un planı ne?

facebook-icon-mobile-notification

Geçmiş dönemde Facebook bazı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Bunlardan bir tanesi şüpheli paylaşım yapanların reklam gelirlerinde kesintiye gitmekti. Ayrıca kullanıcılara yönelik bu tarz yalan haberlerin rapor edilmesinin önünü açan bir araç sunulmuştu. Şimdi ise Facebook haber kaynağı algoritmasına yönelik yenilikle amaçlıyor. Haber kaynağında bir dizi değişiklik gerçekleşebilir.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada dikkat çekilen noktalar mevcuttu. Yanıltıcı haber ya da tıklama tuzağı paylaşımların kullanıcıların ilgisini daha az çektiği belirtildi ve bu yöndeki tercihlerin öne çıkarılacağının ifade edildi. Tüm bunların yanı sıra paylaşma yapmaya yönelten içeriklerde durumdan payını alarak engellemelerle karşı karşıya gelecek.

Planların devamı var. Kullanıcıların daha rahat siteyi gezebilmesi için etkileşimin yüksek olduğu paylaşımların önü açılıyor. Bu noktada belirtilen detaylardan biride kısa zaman içerisinde viral içeriklerin daha sık görüneceği haber kaynağı oldu. Yani Facebook tarafından böyle bir hazırlık hayata geçirilebilir.

Sosyal medya platformları kullanıcıların günlük hayatta haberleri takip etmek ya da paylaşımda bulunmak için tercih ettiği alanlardan. İnternet ortamında farklı düşünceleri olan insanlar ise yanlış haber paylaşımı yapabiliyor. Yanıltıcı haberlerle adı anılan Facebook’un konuyla ilgili çalışmaları devam ediyor.

 

kaynak:mediatrend.com.tr