Dünyanın Sonu Yeni Atom Bombasıyla Gelicek

368

Apple‘ın kurucularından olan Steve Wozniak’ a göre dünyanın sonu yeni atom bombasıyla gelicek

Apple ortak kurucusu Steve Wozniak siber saldırıların korku ve paranoya yayma ve tehdit anlamında modern atom bombaları olduğunu söyledi. Wozniak bu yorumunu Avustralya’da yayınlanan bir haber programında yaptı.

Wozniak gençlik zamanlarındaki Soğuk Savaş anılarını hatırladığını ve sürekli olarak atom bombası korkusu ile yaşadıklarını, okuldan eve geldiklerinde test olarak her köşede sirenlerin çaldığını söyledi. O zamanlarda en büyük korkunun atom bombası olduğunu tekrar belirtirken  bugünlerdeki en büyük korkunun siber saldırılar olduğunu soyledi.

Ülkelerin önemli sistemlerinin zarar görmesini amaçlayan siber saldırı tehdidi Wozniak’ a göre gerçekten ciddi bir risk oluşturuyor. Röportaj sırasında Wozniak  artık mahremiyetin ortadan kalktığı bir noktada bulunduğumuzu siber kaos tehlikesinin sürekli olarak arttığını ve artacağını söyledi.

Yapay zeka konusuna da değinen Wozniak şu anda bir şeyleri yapay zeka olarak tanımlamak için çok erken olduğunu düşünüyor ve gerçekten düşünebilen bir yapay zekanın çok uzakta olduğunu tahmin ediyor. Hatta Wozniak yapay zekaların insanlardan ayırt edilemez seviyeye gelmeleri için en azından 200 yıl daha geçmesi gerektiğini belirtiyor