Dubai’de İnsan Taşıyan Drone’lar Hizmet Verecek!

320

Teknoloji sektörü önemli gelişmelere sahne olurken bir süredir haberlere çıkan drone’lar ise insan taşımaya başlayacak. İlk adım Dubai cephesinden gelirken drone seferlerinin temmuz ayından itibaren başlayacağı söyleniyor. İşte detaylar.

Ulaşımda bilinen uçakla, otomobille ya da trenle seyahat gibi yöntemlerin dışına çıkmaya hazırlanan Dubai’de hazırlıklar drone’lara yönelik devam ediyor. Öyle ki yakın tarihte gökyüzünde insan taşıyan drone’ların olduğu bir şehir olarak isminden söz ettirebilir.

Daha öncesinde gökyüzünde çalışan taksiler için bazı projelerden bahsediliyordu. Özellikle Uber ve Airbus  cephesinden bazı açıklamalar gelmiş, kısa süre sonra deneme uçuşlarının başlayacağı duyurulmuştu. Bunun yanı sıra Çinli otomatik pilotlu hava araçları geliştirme şirketi olan EHang’e ait araçların yakın tarihte Dubai sınırları içerisinde hava taşımacılığını yapabilecek hale geleceği ifade ediliyor.

Dubai için üzerinde çalışılan projenin detayları şu şekilde:

stg_gl_sec8_2

Dubai Yollar ve Taşımacılık Daire tarafından bir açıklama yapıldı ve temmuz ayı ile beraber Dubai manzarasının gökyüzünden nasıl göründüğünü merak edenler için insan taşıyan drone’ların kullanıma sunulacağı belirtildi. Konuyla ilişkin bir diğer açıklama ise Dünya Yönetim Zirvesinde konuşma yapan RTA Başkanı Mattar El Tayer’den geldi. Tayer, yolcu taşıması planlanan drone’ların faaliyete geçebilmesi adına ellerinden geleni yaptıklarını ve aynı zamanda buna ek olarak 2030 yılına dek Dubai’deki bireysel gezilerin yüzde 25’inin sürücüsüz araçlarla yapılacağını belirtti.

Projede kullanılacak olan drone’un ise Çin merkezli EHang şirketi tarafından CES 2016 kapsamında tanıtımı yapılan EHang 184 modelinin olacak. Aracın kullanımı ise şöyle: araçta bulunan ekran aracılığı ile yolcular gidilecek hedefi belirleyecek ve saatte 100 km hızla 30 dakika içinde yolculuklarını tamamlamış olacak. CES 2016’da tanıtılan aracın taşıma kapasitesi değişmediyse şayet 260 kilogramlık taşıma kapasitesi ve yolcuyu yanında valiziyle taşıması muhtemel görünüyor.

Çinli merkezli şirket EHang aynı aracın denemelerini Amerika Birleşik Devletlerinde de yapmak istemişti ancak Federal Havacılık Kurulundan uçuşlar için izin çıkmamıştı. ABD’den olumsuz yanıt alan EHang ile Dubai Sivil Havacılık Otoritesi ise bir süredir ortak çalışma yürüterek test sürüşleri yapıyordu. Bakalım araçla ilgili ilerleyen dönemde ne gibi gelişmeler yaşanacak?

 

kaynak:donanımhaber