Dikkat! Siri ile iPhone Şifresi Kırılıyor

1097

Günlerdir FBI ile Apple arasındaki şifre kırma haberlerini okurken bir anda IOS 9.3 ve 9.3.1 sürümlerinde bulunan bir açık iPhone şifre gündemini değiştirdir. Peki iPhone şifresi nasıl kırılır bunun için neler yapmak gerekiyor?

Apple Inc. ve FBI arasındaki şifre kırma olayını duymayan kalmadı. Eğer siz daha duymadıysanız olay kısaca, FBI yakaladığı bir teröristin kullandığı iPhone telefonunun şifresini kırmak için Apple firmasından yardım istiyor ve Apple bu isteği kabul etmiyor. Fbi Apple’ı mahkemeye veriyor ama mahkeme tamalanmadan bir şekilde şifreyi kırıyor ve dava otomatik olarak kapanıyor. FBI konuyla ilgili olarak şifreyi nasıl kırdığını anlatmasada söylentiler dışardan bir kullanıcının FBI’a gönderdiği bir eposta yardım ettiği yönünde… Olayı daha detaylı okumak isterseniz buradan buyrun.

Apple’in Fbi’a şifre konusunda yardımcı olmayı üzerine birde şifresi kırılamayan cihazlar üretmek için adımlar atacağız açıklaması ve kişisel güvenliğe verdiği önemi ön plana çıkarması kullanıcıların taktirini kazansada, iCloud vakkalarını daha unutmadık. Oda neydi diyorsanız sizi buradan alalım (+18)

Konumuza dönersek iOS 9.3 ve iOS 9.3.1 sürümlerinde ortaya çıkan bu güvenlik açığı, iPhone’un kilidinin kolayca kırılmasına ve fotoğraflara kolayca erişime izin veriyor. Bu açığı kullanabilmek için iPhone’un Siri desteğinin olması gerekmektedir.

iPhone şifre kırma işleminin nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.