Çinli Şirket Apple Ve Samsung’u Geçmeyi Başardı!

248

Akıllı telefon üreticileri yeni projeler üzerinde çalışıp farklı modeller ile kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ederken Çin’de farklı bir markanın isminden söz ediliyor. 2016’da zirveyi bırakmayan markanın batıda çok fazla tanındığı söylenemez. İşte o markanın adı ve konuya dair diğer detaylar.

Çin dünyanın en kalabalık ülkesi. Dolayısıyla ülke içerisindeki yer alan pazarların hareketleri de ilgi çekici. Son dönemde akıllı telefon sektörü gelişmesini sürdürüyor ve bu anlamda akla ilk gelen ünlü isimler arasında Samsung, Apple, Nokia sayılıyor olsa da Çin’de durum biraz farklı. Oppo isimli şirket batıda ismini pek duyurmadı ancak Çin’deki akıllı telefon pazarının üst sıralarında yer almayı başardı.

Genel manada Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerindeki satışlarına devam eden ve tanınan markalar arasında Oppo’yu gösteremeyiz. Buna karşılık Çin pazarında yükselişini sürdürdüğü söylenebilir. Yeni bir rapor sonuçları ortaya çıkardı. Detaylar arasında Oppo’nun dünyanın en kalabalık ülkesi olarak bilinen Çin’de en fazla satış yapan akıllı telefon markası olduğu yer alıyor.

oppo-900x450

Elbette Çin merkezli şirketin karşısındaki rakipleri de güçlü. Buna rağmen Çin’in önemli markalarından olan Xiaomi ve Huawei’nin yanı sıra dünya çapında bilinen Apple ve Samsung gibi markaları geride bıraktığı görülüyor. Geride kalan süreçteki rakamlar Huawei’nin ülke genelinde en fazla akıllı telefon modeli satmayı başaran marka olduğuna işaret ediyordu. Ancak durum zamanla Oppo lehine değişmiş oldu.

Elde edilen ilginç veri ise Çin’e dair ilk beş sırada yer ala üretici ile ilgili olduğu. Yani rakamlar 2015’teki yüzde 46 olan payın 2016 itibariyle yüzde 57 seviyesine yükseldi. Geriye kalan tüm üreticilerin payı yüzde 43.

Oppo isminin yükselişinin ardındaki nedenlerden ikisinin 2009’da Çin pazarında iPhone’u piyasaya sürdükten sonra ilk defa yıllık bazda satışlarının gerilediği görülen Apple ve Güney Kore merkezli Samsung’un son dönemde yaşadığı krizlerin olması muhtemel.  Son olarak Oppo yalnızca Çin’de değil dünya genelinde hatırı sayılır Pazar payı noktasına ulaştığını belirtmek gerekiyor.

Akıllı telefon sektöründe yaşanan rekabetin bundan sonraki süreçte ne şekilde devam edeceği bilinmiyor ancak bazı markalar isimlerini duyurmaya başladı.

 

kaynak:mediatrend.com.tr