Bu Uygulamayı Kullanıyorsanız Hemen Kaldırın

377

QuickTime Windows multimedya yazılımı için Apple desteği bitiyor!
Amerika Birleşik Devletleri Bilgisayar Acil Durum Hazırlılık Ekibi olarak adlandırılan bir kuruluş yayınladığı bilgi notuyla Apple ın Windows için QuickTime yazılımına yönelik güvenlik güncellemeleri planlamadığını ortaya çıktı. Ayrıca notta iki yeni güvenlik açığını keşfedildiği ve bunların QuickTime Windows kullanıcılarını etkileyebileceği belirtiliyor. Bu güvenlik açığının bilgisayar kontrolünü hackerlara verebildiği belirtiliyor.

Keşfedilen iki açık uzaktan kod çalıştırmayla ilgili açık olarak nitelendiriliyor yani saldırgan kullanıcıları web den bir dosya indirmeleri için kandırarak onların bilgisayarlarına erişim elde ediyor. Her ne kadar şu anda bu açıktan aktif şekilde yararlanan bir saldırı olmasa da açık olduğu gerçeği değişmiyor ve bu açığın bir an önce kapatılması gerekiyor.

Apple QuickTime Windows planlarıyla ilgili olarak nispeten sessiz kalıyor ancak şirketin Trend Micro’ya bu ürünün Windows tarafında emekliye ayrılacağını söylediği öne sürülüyor. Ne var ki Apple bu durumu henüz resmen doğrulamadı.

Ekibin bilgi notunda QuickTime Windows çalıştıran bilgisayarların destek bitiminden sonra da bu yazılımı çalıştırabilecekleri ancak desteklenmeyen yazılımın kullanılmasının virüslere ve diğer güvenlik tehditlerine karşı riskleri artırdığı belirtiliyor. Potansiyel olumsuz sonuçların arasında verilerin gizliliği bütünlüğü ve geçerliliğinin kaybedilmesi sistem öz kaynaklarına veya iş araçlarına zarar verilmesi de bulunuyor. Şu an için yapılacak tek işin Windows için QuickTime yazılımını sistemden kaldırmak olduğunu belirten kuruluş kullanıcıların QuickTime Windows yazılımını kaldırmak için gerekli adımları Apple’ın QuickTime kaldırma sayfasında bulabileceklerini belirtiyor. Ayrıca Apple bu yazılımla ilgili yeni güncelleme yapmayacağıda söylendi.

Apple’ın Windows için QuickTime web eklentisi bu yılın başlarında kaldırılmıştı. Apple QuickTime ı Windows 8 ve Windows 10 için hiçbir zaman güncellememişti. Bu nedenle desteğin tamamen sonlandırılacağı haberi sürpriz sayılmaz. Merak edenler için iTunes ile QuickTime’ın yıllar önce birbirinden ayrıldığını  iTunes’un düzgün şekilde çalışması için QuickTime a gerek olmadığını belirtelim.