Bill Gates’in Favori Kitapları!

140

Microsoft şirketi hakkında çıkan haberler genellikle telefon ya da bilgisayar gibi cihazlara yönelik yeniliklerle ilgili oluyor. Ancak bu defaki oldukça farklı zira CEO koltuğunda oturan Bill Gates’in favori kitaplarını içeriyor.

Kısa bir süre önce Twitter sayfasına Gates’e ait bir gönderi düştü. İçerisinde favori kitaplarının yer aldığı bir linki eklemişti. Takipçileriyle okuduğu ve sevdiği eserleri paylaşan Microsoft’un CEO’su paylaştığı yazıya düşüncelerini de ekledi.

Teknolojinin hızla ilerliyor ve neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden tamamlayabiliyoruz. E-kitap okuyucular ile okumayı sevenler için yeni bir dünyanın kapıları açılmış dahi olsa somut bir şekilde dokunulan, sayfaları arasında gezintiye çıkılan kitapların yeri daima ayrı olacak. Bu anlamda kitap okumayı çok seven birisi olduğunu gözler önüne seren Bill Gates’in bu yıl içerisinde okuduğu ve sevdiği yazarlar ile eserleri ise şu şekilde:

David Foster Wallace tarafından yazılan String Theory kitabını Bill Gates favorileri arasında gösterdi ve şunları ekledi “Fizikle ilgisi olmayan bir kitap olmasına rağmen uçak ya da trende okumaya karar verirseniz sizi zeki gösterecektir. Kitabı okumak için tenis sevmenize de gerek yok. Tıpkı Roger Federer’in kortta yaptığı gibi yazarda kalemini ustaca konuşturmuş.”

Books On Shelf In Bookshop

İkinci olarak paylaştığı ise yazarı Phil Knight olan Shoe Dog isimli kitap. Yazarıyla daha önce tanıştığını belirten Bill Gates, Knight hakkında düşündüklerini yazmaya “Nazik ve çok sessiz birisi” diyerek başladı. Sözlerinin devamında ise “kitapta birçok CEO’nun yapamayacağı bir şeyi yaparak hikâyesini mümkün olduğu kadar dürüst bir şekilde anlatıyor, gerçekten inanılmaz bir masal” diyerek kitap hakkındaki fikirlerini takipçileriyle paylaştı.

Bill Gates yazısında başka kitaplardan da söz etti ve listesindeki isimleri şu şekilde sıraladı: Archie Brown tarafından yazılan The Myth of the Strong Leader ve Gretchen Bakke kaleminden çıkan Honorable mention: The Grid.

Son olarak Gates’in yazısında gençlik yıllarına dair detaylarda yer aldı. “O zamanlar öğrenmek için birkaç seçeneğim vardı, bunlardan birisi aileme ait ansiklopedilerdi” diyen Gates çocukluğundan beri haftada ortalama bir kitap okuduğunu, şimdilerde yoğun olsa dahi okumaya mutlaka zaman ayırdığını ifade etti.