Bilişim Suçları Nedir? -1

145

Bilgisayar modellerine her geçen bir yenisi ekleniyor ve kullanıcılar için farklı alternatifler sunuluyor. İnternet kullanımı da aynı oranda artış gösterince ortaya kötü niyetli kişilerde çıkabiliyor. Özellikle siber saldırı ve bilişim suçları şu sıralar dikkat çeken kavramlar arasında yer alıyor. Peki, bilişim suçları nedir ve içerisinde hangi noktaları barındırıyor?

Öncelikle kısa bir tanım yapalım. Bilişim suçları genel olarak bir bilgisayar ve bilgisayar ağının kullanılması sonucunda işlenen suçları ifade ediyor. Özel yaşamın gizliliği, şifrelerin çalınması, telif hakkı ihlalleri gibi hususlar bu kavramın içerisinde yer alıyor.

Kötü niyetli kişiler tarafından düzenlenen saldırılar sonucunda kullanıcılara ait şifreler ele geçirilebiliyor, yasaya aykırı hamleler gerçekleştirilebiliyor.

Siber saldırılar ise bilhassa içinde bulunduğumuz dönem içerisinde sıkça haberlere konu oluyor. Ülkelere düzenlenen saldırılar sonucunda olumsuz durumlar ortaya çıkabiliyor. Amerika’da gerçekleştirilen başkanlık seçimleri esnasında siber saldırı gerçekleştirildiğinin iddia edilmesi uzun süre gündemde kalmıştı.

en-MSUSA-PC-Mod-G-FY17-Holiday-16-Theme-PC-Pages-V2-tablet

Ayrıntılara geçtiğimizde bilgisayar ağı veya aygıtlarını hedef alan suçlara bir göz atalım:

*Bilgisayar virüsleri

*Hizmet-dışı bırakma saldırıları

*Kötü amaçlı yazılım

Kullanıcıların izni ve bilgisi olmadan bilgisayarın çalışmasını etkileyen, dosyaların içinde gizlenerek sıkıntılı durumlara neden olan bilgisayar programına virüs adı veriliyor. Virüsler kendini çoğaltan, kendini yürüten olmak üzere iki şekilde çalışabiliyor.

Kötü amaçlı yazılımlar ise bilgisayar sistemlerine zarar vererek bilgi çalmak için kullanılıyor. Yazılım olarak kullanılabileceği gibi basit kodlar halinde de ortaya çıkabiliyorlar.

Bilgisayar güvenliği kullanıcılar için oldukça önemli. Devlet kurumlarına karşı da saldırıların gerçekleşebiliyor. Tüm bunlar internet kullanımının yaygınlaşması, teknolojinin gelişmesi sonucunda iyi gelişmeler yaşandığı gibi bu tip sıkıntılı durumlarla da karşılaşılabiliyor. Her ne kadar önlemler alınsa da bazen önüne geçilemiyor. İşte bazı kötü yazılım türleri:

*Bilgisayar virüsü

*Bilgisayar solucanı (worm)

*Truva atı (bilgisayar) (Trojan horse)

*Arka kapı (backdoor)

*Mesaj sağanağı (spam) (Yığın ileti)

*Kök kullanıcı takımı (rootkit)

*Telefon çevirici (dialer)

*Korunmasızlık sömürücü (exploit)

*Klavye dinleme sistemi (keylogger)

*Tarayıcı ele geçirme (browser hijacking)

*Casus yazılım (spyware)

Sürpriz durumlarla karşılaşmamak adına bilinen bazı klasik yöntemleri uygulamak ve lisanslı antivirüs programlarını kullanmak gerekiyor.

 

Kaynak:Vikipedi