Avrasya Tünelinde 4.5G Hizmeti!

232

Bir süredir merakla beklenen Avrasya Tüneli törenle açıldı. Sürücüler için büyük kolaylık sağlayacak olan tünelde mobil haberleşmede unutulmadı ve gerekli hazırlıklar tamamlandı.

İstanbul için önemli projelerden biri olarak gösterilen ve şehrin iki yakasını birbirine bağlayan Avrasya Tüneli denizin 106 metre altından geçiyor. Tüneli kullanan sürücülerin ve araçlarda bulunan vatandaşların mobil hizmetlerden yararlanmaya devam edebilmeleri adına 4,5G kalitesinde, kesintisiz haberleşme için çalışmalar tamamlandı.

Türk Telekom cephesi yaptığı açıklamada dünyanın en iyi mühendislik çalışmalarından biri olan Avrasya Tünelindeki iletişim altyapısını sağlayacak olmaktan duydukları mutluluğu dile getirirken Türk Telekom kullanıcılarının mobil data ve ses iletişimi anlamında ayrıcalıklı konumlarına denizaltında da ulaşabilecekleri belirtildi.

1181387_0fd7bb6201e3c3720a9d98fab3d7e1db_640x640

Türkiye’nin GSM alanında öncü isimlerinden olan Turkcell’de çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Turkcell Şebeke Teknolojileri Grup Başkanı Gediz Sezgin konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve Turkcell’in uzun zamandır sürdürdüğü çalışmalarının sonuçlandığını bildirdi. Avrasya tüneli denizin tam 106 metre altında yer alıyor ve uzunluğu 5.4 kilometre. Sezgin açıklamasının devamında Avrasya Tünelinde 4.5G hizmeti sunacaklarını ifade etti. Yaklaşık 50 kişinin görev yaptığı çalışmalarda 10.8 km leaky feeder kablo ile 12 km fiber optik kablo kullanıldığını açıklayan Sezgin, tünel içerisindeki kesintisiz iletişim deneyimini sunmak için hem Avrupa hem de Anadolu tarafına birer sistem odasının kurulduğunu belirtti. Turkcell’in diğer çalışmaları hakkında ise şunları söyledi:

“4.5 kapsaması bu sistem odalarından beslenen 16 adet radyo ünitesi tarafından sağlandı. Tünel inşaatı esnasında mobil kapsama sunduk. Turkcell bünyesinde çalışan bir mühendisimiz tarafından geliştirilen “hareketli anten” teknolojisi sayesinde tüm işçilerin iletişim ihtiyaçları karşılanmış oldu. 2014 yılının Mayıs ayından itibaren tünelde çalışanları yaklaşık 900 gün boyunca Turkcell’in sunmuş olduğu kaliteyle birbirlerine ve sevdiklerine bağladık. İnşaat süresince tünelden 6 milyon 75 bin 242 dakika görüşme yapıldı.”

Dünyanın ilgisini çeken ve hizmete gireceği gün merakla beklenen Avrasya Tüneli sonunda vatandaşlar ile buluştu. Şirketlerin sunduğu 4.5G kalitesinde kesintisiz haberleşmede olumlu gelişmeler arasında yerini aldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada tünelden 14 saat içerisinde 23 bin 938 aracın geçtiği belirtildi. Bakan Arslan Asya yakasından Avrupa’ya 10 bin 938 aracın, Avrupa yakasından Asya yakasına ise 13 bin aracın geçtiğini söyledi.

 

Kaynak:Sabah.com.tr