Apple’ın Gizli iPhone Fabrikası

576
Apple'ın Gizli iPhone Fabrikası

Şangay’ın eteklerinde Pegatron Corp.’un geniş fabrikasında sabah saatler 9’u bir kaç dakika geçmiş ve askeri düzenle dizilmiş pembe ceketli binlerce işçi elinde iPad bulunan biri tarafından kontrol ediliyor. Mavi şapka, pembe önlük ve plastik terlik giyen kişiler birazdan yüz tarama sistemine sahip turnikelerden geçerek vardiyalarına başlayacaklar. Bu insanlar Pegatron Corp. işçileri ve Apple için iPhone telefonlarını imal ediyorlar. Pegatron 50.000 çalışanıyla Apple için telefon üreten çinli firma.

İşçiler çalışma alanlarına giderken yüz tarama dışında ayrıca metal dedektöründen de geçerek üzerlerinde herhangi bir kayıt cihazı, kamera olup olmadığı kontrol edilmekte. Neredeyse 90 futbol sahası büyüklüğündeki iPhone fabrikası dünyanın en gizli fabrikalarından biridir.

2014 yılında fazla mesai yaptıkları, çok kötü şartlarda konakladıkları ve çok ucuz paralara çalıştıkları için intaharların ve farklı ölümlerin yaşandığı Pegatron Apple tarafından yapılan baskılar sonucu biraz olsun toparlanmış gibi ama işin iç yüzünün böyle olmadığı sürekli konuşulmakta.