Apple’ı Mutlu Eden Sonuçlar!

218

Dünyaca ünlü, tüketici elektroniği alanında önde gelen isimlerden biri olan Cupertino merkezli Apple 2017 yılına ait ilk rakamları paylaştı. Birinci çeyreğe ait finansal bilanço raporunu kamuoyuyla paylaşan şirketin vermiş olduğu bilgilerde ilgili dönem içerisinde 78 milyar 400 milyon dolarlık gelir elde edildiği görülüyor. Bununla birlikte net karın ise 17 milyar 800 milyon dolar seviyesinde olduğu ifade edildi. Diğer detaylar haberimizde.

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple’da CEO görevini yürüten Tim Cook konuya dair bazı açıklamalarda bulundu. Cook, şimdiye kadarki en yüksek çeyrek gelire ulaşıldığını belirtti ve birkaç rekorun birden kırıldığını söyledi. Özellikle tatil döneminde Apple’ın satışlarının arttığı biliniyordu. Dolayısıyla Apple’da iPhone satışları ile birlikte servisler (Apple Store, vb.), Mac ve Apple Watch satışlarında da tüm zamanların en iyi sevilerinin yakalandığı ifade ediliyor. CEO Tim Cook ise bundan sonraki süreçte çıkacak olan yeni ürünlerle ilgili heyecan duyduğunu açıkladı ve bu da yeni Apple cihaz ve hizmetleri anlamında yorumlandı.

Konuyla ilgili bir diğer açıklamada şirketin baş finans yöneticisi olarak görev yapan Luca Maestri’den geldi. Luca Maestri iPad ve özellikle iPad Pro ürünlerinde müşteri memnuniyetinin yüksek seviyelerde olduğunu belirtti ancak buna rağmen satış rakamları öne çıkarılmadı. iPad satışlarının önceki yıla oranla yüzde 20 düştüğü söyleniyor.

images

Apple şirketinin servisleri arasında bulunan Apple Store, Apple Music gibi platformlar üzerinden elde edilen gelirlerin ise 7 milyar 170 milyon dolar seviyesinde olması dikkat çekici. Tim Cook, 4 yıl içinde söz konusu gelirlerin çift haneli rakamlara ulaşmasının amaçlandığını belirtti. Ayrıca App Store gelirlerinin 2016 yılında Google Play’i geçtiği ve iki kat yüksek olduğu da mevcut bilgiler arasında yerini aldı.

Teknoloji alanında geliştirdiği ürün ve güncellemeler ile adından söz ettiren Apple saat modellerinden tablete, dizüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara dek birçok ürünü kullanıcılar ile buluşturuyor. 2017 yılı içerisindeki diğer rakamlar ise şimdiden merak konsu. Son dönemde piyasaya sürdüğü iPhone 7 modeli ile birlikte Apple Watch ve Mac gibi cihazlara sahip şirketin önümüzdeki süreçte kendi adına rakiplerine karşı ne gibi hamleler yapacağını bekleyip göreceğiz.

 

kaynak:mediatrend.com.tr