Apple’dan Swift Playgrounds Uygulaması

735

Apple’dan Swift Playgrounds Uygulaması… Apple, WWDC 2016‘da (Dünya Yazılım Geliştiriciler Konferansı) yazılım geliştirmek isteyen ama yeterli bilgi sahip olmayan kullanıcıların kodlamayı daha kolay öğrenebilmeleri için Swift Playgrounds adını verdiği uygulamasını duyurdu. Sadece iPad’e özel olarak hazırlanan bu uygulama ile öğrenciler ve uygulama geliştirmeye yeni başlayanlar hedef alındığı açıklandı. Bu hedef kitlenin yazılım konusunda bir çok kolaylığa erişebildiği ve öğrenme sürecini hızlandıran Swift Playgrounds büyük kolaylık sağlayacağa benziyor.

Peki Swift Playgrounds  kullanıcıların yazılım üretebilmelerini nasıl sağlıyor. Program içerisinde Apple tarafından geliştirilen tüm programlama derslerinin barındırıyor. Apple tarafından geliştirilen derslerin yanı sıra öğrencilere temel kodlama taktikleri dışından karakterleri yönlendirme, bulmaca çözmek ve zorlukların üstesinden gelmek için örnek kodlar bulunuyor. Uygulama bunun dışında bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesine uygun olarak mail veya mesajları kullanarak başka insanlarla paylaşım halinde olabilmeye imkan tanıyor. Hatta Swift Playgrounds içerisinde gerçek programlar oluşturmaya teşvik eden yerleşik şablonlar da bulunduğu gibi bunları da çok rahat şekilde internette yayınlamayı mümkün kılıyor.

Apple uygulamayı güncel olarak kullanan öğrencilerin kendilerini ve becerilerini genişletmeyi teşvik edebilmek için düzenli olarak yeni bağımsız sınavlar sunacağını da açıkladı. Öğretmenler ve yazılım geliştiriciler kendi sınavlarını oluşturmak isterler ise Xcode üzerinden kendi sınavlarını oluşturabilecekler.

Apple’ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi yaptığı açıklamada: “Keşke Swift Playgrounds ben kodlama öğrenirken de olsaydı öğrenciler ve yeni başlayanlar tarafından kolayca kullanılabilmesinin yanı sıra gerçek kodlar yazmanızı sağlayacak kadar güçlü olması nedeniyle de türünün tek örneğidir” dedi.

Swift Playgrounds’un beta sürümü şimdilik, iOS 10 beta sürümünün bir parçası olarak Apple Geliştirici Programı üyelerine sunuldu ve iOS 10’un Temmuz ayında herkese açılacak beta sürümünde yer alacak ve uygulama tahmini Eylül veya Ekim ayından itibaren Apple Store’dan ücretsiz olarak indirilebilecek.