Apple’dan iCloud.Net İçin 1.5 Milyon Dolar!

847

Bulut depolama servisleri zamanlar daha fazla tanınmaya başlarken kullanıcılara hizmet vermeye de devam ediyor. Birçok ismin yer aldığı alanda teknoloji şirketi Apple ile adını duyuran iCloud‘da yer alıyor. Gelen son haber ise şirketin önemli alan adlarından “iCloud.net” için yaklaşık olarak 1.5 milyon doları gözden mi çıkardığı yönünde. Konuya ilişkin detaylar haberimizde.

Alan adları şirketler için önemli bir konu. Özellikle global hizmet sunan markalar bunun için önemli hamleler ile gündeme gelebiliyor. Örneğin kendi web adreslerinin yanı sıra aynı isimden bahsedilen ya da farklı uzantılara sahip olabilen tüm alan adı varyasyonlarını da almak isteyen şirketlerin bu şekilde sanal dünyadaki durumlarını garantiye almayı düşündüklerini söyleyebiliriz.

Bu alanda çalışmaan şirketlerden biride Apple. Cupertino merkezli teknoloji şirketi bulut depolama servisi iCloud’u açmadan önce İsveçli Xcerion adlı yazılım firmasına “iCloud.com” için 5.2 milyon dolarlık ödeme yapmıştı. Şirketin bunun yanı sıra “icloud.us”, “icloud.eu”, “icloudapps.com” ve “icloudads.com”unda dahil olduğu 100’den fazla domain’inde sahibi olduğunu belirtelim.

icloud

Son haber ise “iCloud.net” hakkında. Apple’ın temel bir adres olarak nitelendirilebilecek bu isim için girişimde bulunduğu yönünde bir haber geldi. Apple’ın “iCloud.net” adresi ile hizmet vermeyi sürdüren sosyal ağı satın aldıktan sonra siteyi kapattığı belirtiliyor. Yapılan açıklamada ise sosyal ağ iCloud’un bu ay sonu itibariyle kapanacağı ve 1 Mart tarihinde de verilerin tamamen silineceği yer alıyor.

Peki, Apple satın alma işleminde ne kadar ödeme yaptı? Bu konuda MacRumors’un ismi açıklanmayan kaynaklardan edindiği bir bilgi var. Cupertino’lu şirketin bunun için 1,5 milyon dolar ödediği söyleniyor. Ancak belirtmemiz gereken bir nokta var ki o da resmi kaynakların rakama dair henüz bir açıklama yapmadığı.

Şirketin iCloud.net’i neden bu kadar geç satın aldığına ilişkin sorularda mevcut elbette. Buna yönelik net bir cevap yok ancak şirketin 2017 yılında tanıtacağı iddia edilen bir fotoğraf ve video uygulaması için kullanabileceği kulislerde konuşulanlar arasında.

Bulut depolama servisleri son dönemde kullanıcıların ilgisini çekiyor. Konuya dair son haberler ise bu şekildeydi. İlerleyen dönemde Apple’ın nasıl hamleler yapacağını bekleyip göreceğiz.

 

kaynak:donanimhaber