Apple’a Tarihin En Anlamsız Patent Davası

442

Apple’a tarihin en anlamsız patent davası açıldı. Teknoloji devi olan Apple büyük rakiplerinin yanı sıra adı duyulmamış veya para koparmak isteyen patent firmaları tarafından da olur olmaz davalarla karşı karşıya geliyor. Teknoloji devi olmanın getirdiği bu davaların belkide en ilginç olanını Texas merkezli Corydoras Technologies açtı. Apple’ın patentleri takip eden ve bunları sürekli olarak sitesinde yayınlayan Patently Apple sitesinin haberine göre Corydoras Technologies firması sesli konuşma teknolojisin kendi patentlerin de olduğunu öne sürerek iPhone telefonların arama yapmasının ve FaceTime görüşmelerinin patentlerini ihlal ettiğini gerekçe göstererek Apple’a dava açtı. Bununla birlikte iPadler ile yapılan FaceTime görüşmelerinin de patentlerini ihlal ettiğini belirterek ayrı bir dava da iPadler içinde dava açtı. Üstelik sadece bunlarla yetinmeyen firma Apple cihazlarının kablosuz mail göndermesini ve almasını, ön kameraya sahip olması, gps özellikleri ve arama engelleme özelliklerini de dava dilekçesine eklemiş durumda.

Corydoras Technologies duyumlara göre aynı sebepleri göstererek Apple’ın en büyük rakibi Samsung firmasına da dava açmış.

Kesin olan bilgi ise Corydoras Technologies Apple’in iPhone 4, 4S, 5, 5S, 5C, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus ve SE; iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Pro, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3 ve iPad mini 4 cihazlarının bu patentleri ihlal etmekle suçladığı.

Mahkemenin bu davada nasıl bir tutum alacağı Corydoras Technologies’ı dikkate alıp almayacağını zaman gösterecek.

 

İlginizi Çekerse Hatırlatmakta Fayda Var.

Samsung Apple Patent Davası
Samsung Apple Patent Davası

Apple ve Samsung arasındaki gelmiş geçmiş en büyük fikri mülkiyet hakları davası sonuçlandı. California, San Jose’deki duruşmada 9 kişilik jüri Samsung’un Apple’ı taklit ettiğine karar kıldı. Mahkeme, Samsung’un Apple’a ait olan 6 patenti ihlal ettiğine, bu nedenle Apple’a 1.05 milyar dolar ödemesi gerektiğine hükmetti. Mahkeme ayrıca Apple’ın ürettiği iPhone akıllı telefon ve iPad tabletlerin Samsung’a ait olan hiçbir patenti ihlal etmediğine karar verdi. Jürinin 700 argümandan oluşan 30 farklı kararı 3 gün gibi kısa bir süre içinde vermesi davayı izleyenleri şaşırttı. Kararın ardından Apple hisseleri şimdiye kadarki en yüksek seviyesine yükseldi.