Apple’a Bir Dava Daha

493

Gün geçmiyorki Apple firmasına açılan yeni bir dava ile karşılaşmayalım. Son günlerde FBI ile arasındaki problemleri duyduğumuz Apple firmasına şimdi de ERROR 53 hataları yüzünden dava açıldı. Üçüncü parti tamirlerden kaynaklandığı söylenen ERROR 53 sorununu kısaca özetlemek gerekirse;

Apple markalı bir cihazda en ufak bir hata belirtisi olsa cihaza tekme vurmayı isteyenler sıraya giriyor. Bu üzün süredir geçerli bir gerçek ve Error 53 hatası yaşayanların sayısı arttıkça sinirlenen kullanıcılarda bu konuda Apple firmasını suçlamaya başladılar.

Error 53 olarak adlandırılan problem iPhone‘larını yetkili servis dışında ir tamir servisine götüren kullanıcıların başına gelen bir sorun olarak karşımıza çıktı. Bu tarz servislerde tamir edilen cihazların ekranı ve TouchID sensörünü tamamen yenilemesi ilk güncellemeyle birlikte iPhone’ları kilitleyerek kullanılmaz hale getiriyor.

Aslında böyle bir durum karşısında doğrudan Apple’ın kendisini suçlamanın pek bir anlamı da yok gibi. Çünkü, Apple açıkça hatayı yetkili bir servise gitmeyerek sizin yaptığınızı söyleyebilir. Fakat öyle görünüyor ki bazı kullanıcılar bu sorun karşısında Apple’ın o kadar da masum olmadığını düşünüyor.

error-53

PCVA adlı bir hukuk firması Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde açtığı bir davayla bu sorun nedeniyle teknoloji devinden 5 milyon dolar talep ediyor. Sorunun yarattığı zararlara karşı böyle bir dava açan firma, ayrıca müşteriler için ücretsiz tamir hakkı ve soruna uzun süreli bir çözüm sağlayan bir yazılım güncellemesi de istiyor.

Konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “madem güvenlik Apple için çok önemli, o halde telefonlar neden bazen aylarca yazılım güncellemesi olmadan sorunsuz çalışabiliyor” diyen firma, “Error 53 gibi sorunların yalnızca Apple’ın işletim sisteminin yeni versiyonunu indirirken ortaya çıkmasına” dikkat çekiyor.